Zastosowanie zbiorników na gaz płynny

Często w gospodarstwach domowych nie ma innej możliwości zasilania całego budynku niż elektryka. Piece, które mają ogrzewać dom w ten sposób niosą ze sobą duże koszty eksploatacyjne. Z pomocą może przyjść zakupienie specjalnego zbiornika na gaz płynny – jest on doskonałym źródłem energii i pod wieloma względami przewyższa tradycyjne paliwo.

Jaki zbiornik gazowy wybrać?

zbiornik gazowyMontaż takiej instalacji powinien odpowiadać potrzebom mieszkańców oraz odbywać się zgodnie z panującym prawem. Przede wszystkim przed zakupem należy upewnić się czy działka, na której ma stanąć spełnia wszystkie wymogi do zainstalowania na niej zbiornika. Na rynku dostępne są one w wersji podziemnej oraz naziemnej. Wybór odpowiedniego zależy miedzy innymi od powierzchni działki, poziomu wód gruntowych oraz względów estetycznych. Coraz więcej osób decyduje się na zbiornik gazowy – śląskie jest województwem, w którym takie ekologiczne rozwiązanie może być najbardziej opłacalne zarówno dla użytkownika, jak i dla środowiska. Zastosowanie gazu płynnego ma wiele zalet. Przede wszystkim jest on uniwersalny i może zasilać wszystkie gazowe urządzenia, które znajdują się w domu – kocioł centralnego ogrzewania, podgrzewacz ciepłej wody czy też kuchenkę w kuchni. Nie wymaga on osobnego pomieszczenia do magazynowania, a wykonanie takiej instalacji zbiornikowej jest szybkie oraz bezproblemowe.

zbiornik gazowy przy domuInstalacja jest w pełni bezpieczna i bezobsługowa. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to żeby napełniać okresowo zbiornik. Wykonuje się to przy użyciu cysterny – warto więc umieścić go w takim miejscu, żeby mogła ona swobodnie do niego podjechać, zatankować i wyjechać z działki. Realne zużycie jest sprawą indywidualną, ale zazwyczaj taki proces wykonuje się raz w roku. Zbiorniki dostępne są w pojemnościach 2700 l, 4850 l oraz 6700 l. Najmniejsze zalecane są do domów jednorodzinnych o powierzchni do 300 m2, natomiast największe polecane są dużym firmą, które mają większe zapotrzebowanie zużycia. W przepisach techniczno-budowlanych można znaleźć informację, które zawierają między innymi w jaki sposób usytuować dany zbiornik na działce. Taka instalacja na gaz płynny ma wiele zalet oraz przynosi dużo korzyści. Przede wszystkim w domu nie trzeba tracić miejsca na kotłownię.

Ogrzewanie płynnym gazem jest wygodne, a co najważniejsze o wiele tańsze od prądu. Sprawdza się doskonale wszędzie tam, gdzie dostęp do innego rodzaju paliwa jest utrudniony. Korzystanie z niego wpływa również na środowisko – w województwie śląskim często spotykaną metodą ogrzewania są piece na węgiel. Taki zbiornik będzie więc dobrą, ekologiczną alternatywą.