Zastosowanie zbiorników na AdBlue

Współcześnie wprowadza się coraz skuteczniejsze rozwiązania mające na celu ochronę środowiska przed rozmaitymi efektami działalności człowieka. Do jednych z najpoważniejszych globalnych problemów należy zbyt intensywna emisja spalin do atmosfery, która przynosi bardzo niekorzystne rezultaty. Dlatego właśnie coraz więcej nowoczesnych pojazdów korzysta z rozwiązania, które pozwala znacząco zredukować emisję szkodliwych substancji do atmosfery – w wielu samochodach montuje się systemy AdBlue, które, współpracując z silnikami diesla, neutralizują niebezpieczny tlenek azotu powstający w procesie spalania paliwa.

Charakterystyka systemów AdBlue

Coraz częściej można zatem w wielu firmach transportowych napotkać zbiorniki AdBlue, w których gromadzi się tę substancję. Czym jednak jest owo AdBlue? Najprościej mówiąc, to wodny roztwór mocznika, który ma za zadanie redukowanie emisji szkodliwych substancji, jakie, będąc efektem spalania oleju napędowego, wydostają się wraz ze spalinami z silnika. Dzięki nowoczesnej technologii tlenki azotu zostają rozbite na azot oraz parę wodną, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Same zbiorniki natomiast wykonuje się z materiałów, które zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania. Na ogół stosuje się dwa ich typy – jedno- lub dwupłaszczowe zbiorniki. Ponieważ te pierwsze wymagają wykopania specjalnego cementowego basenu w celu zapewnienia bezpieczeństwa w razie awarii, zdecydowanie częściej stosuje się zbiorniki o dwóch płaszczach.

Do produkcji zarówno jednych, jak i drugich wykorzystuje się wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które jest obojętne na skład chemiczny zawartości zbiorników, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie innych czynników zewnętrznych, głównie atmosferycznych – intensywnych opadów deszczy, szkodliwego promieniowania słonecznego czy wiatru. Zapewniają one ponadto dobrą izolację termiczną, co jest niezwykle istotne w przypadku cieczy, która może zamarznąć. Ciekawostkę stanowi budowa zbiorników dwupłaszczowych – posiadają one powłokę ochronną, która zapobiega wydostaniu się cieczy na zewnątrz w razie wystąpienia drobnej nieszczelności zbiornika właściwego, w którym przechowywany jest materiał. Dzięki temu, że stanowią one minimum sto dziesięć procent pojemnika, w którym przechowywana jest ciecz, bez kłopotu pomieszczą one całą jego zawartość w razie wystąpienia awarii. Co więcej, wykonane są one w bardzo estetyczny sposób, dlatego z powodzeniem mogą stać na terenie firmy, nie burząc przy tym jej wizerunku. Stosowanie zbiorników na AdBlue staje się coraz bardziej popularne w wielu branżach.