Wykonywanie prac remontowych i budowlanych zwykle wymaga wchodzenia na podesty, rusztowania i drabiny. Z tego zestawienia to właśnie drabina jest najbardziej uniwersalnym elementem – można ją łatwo przestawić, a wielofunkcyjna budowa pozwala dopasować ją do każdych wymagań. Wybierając drabinę, należy zdecydować się na model, który będzie przydatny zarówno podczas wykonywania codziennych prac, jak i przyszłych obowiązków.
Im wyższa i bardziej funkcjonalna drabina, tym większa jest jej waga
Standardowa drabina wielofunkcyjna składa się z trzech elementów. Może być zastosowana jako drabina rozsuwana, przystawna lub wolnostojąca. Wykorzystując drabinę rozsuwaną, można sięgnąć naprawdę wysoko, nawet do 10 metrów. Przydaje się to podczas wykonywania prac remontowych i monterskich. Dzięki temu, że drabina wykonana jest z aluminium, jest ona lżejsza i bardziej wytrzymała. Wszystkie ruchome elementy posiadają prowadnice, które zapewniają stabilność oraz wygodę podczas użytkowania. Nie trzeba obawiać się, że drabina złoży się samoczynnie, jeśli posiada zintegrowany system zabezpieczeń przed takim zjawiskiem. Taka drabina nie tylko nie złoży się samoczynnie, ale też nie rozłoży podczas transportu, co pozwala ją bezpiecznie przewozić na przykład na bagażniku dachowym samochodu. Posiadająca 14 szczebli wysoka drabina wielofunkcyjna Krause waży 31 kilogramów. Pozwala ona jednak sięgnąć wysoko nawet jako drabina wolnostojąca – na wysokość 7,6 metra.
Wszystkie podłużnice wykonane są z tłoczonego aluminium, które jest odporne na utlenianie, a dodatkowo posiada specjalne wzmocnienie krawędzi. Zaczepy posiadają system, który pozwala na ich samoczynne zabezpieczenie się po ustawieniu. W dolnej części drabiny znajduje się poprzeczny stabilizator, który pozwala ustawić drabinę także na nierównym terenie. Wszystkie nóżki posiadają antypoślizgowe końcówki i stopki. Głębokość szczebli to 30 centymetrów. Najwyższe wersje drabiny posiadają rolki przyścienne, dzięki którym rozkładanie drabiny jest prostsze i wygodniejsze. Używając najwyższych wersji drabiny Krause, należy posiadać dodatkowy element stabilizujący. Sama drabina ma bardzo szerokie zastosowania – można jej używać podczas mycia okien, montowania reklam albo wykonywania prac naprawczych. Szerokość używanego stabilizatora to 1 metr.
Warto sprawdzić, czy wybrana drabina spełnia wymagania, jakie stawia norma EN 131. Drabiny często używane są jako przenośne wsparcie dla ekip naprawczych i monterskich. Znacznie zwiększają one możliwości takich zespołów.