Zastosowanie wentylacji mechanicznej w małych obiektach

Wraz ze wzrostem zainteresowania budownictwem pasywnym i energooszczędnym, wzrasta również zainteresowanie mechanicznymi instalacjami, których zadaniem jest wspomaganie wentylacji pomieszczeń. Takie zainteresowanie jest wykazywane zarówno przez inwestorów większych obiektów, jak i niewielkich domów jednorodzinnych.

Wentylacja a kanały grawitacyjne

wentylacja mechaniczna w domuZ pewnością są to systemy, których montaż jest bardzo korzystny zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla naszego domowego budżetu, jednak wiele osób zapomina o nim podczas budowy i podejmuje się wykonania tej instalacji na już wykonanym budynku. Takie postępowanie oczywiście jest dopuszczalne, jednak producenci radzą, aby (jeśli jest to możliwe) już na etapie planowania obiektu wprowadzać takie urozmaicenia. Dzięki temu możemy uniknąć wielu innych kosztów, a co za tym idzie wydamy mniej pieniędzy na wykonanie tej instalacji. Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych sprawia, że możemy ograniczyć ilość standardowych kanałów grawitacyjnych. W praktyce oznacza to tyle, że nie musimy wykonywać tak wiele kominów, których wykonanie nie należy do najtańszych. Oznacza to zmniejszenie kosztów i ilości pracy, podczas wznoszenia obiektu. Jeżeli projektant uzyska od nas informacje na temat instalacji takiego urządzenia odpowiednio wcześnie, będzie mógł w odpowiedni sposób rozplanować pozostałe instalacje.

wentylacja mechaniczna w domuZapobiegnie to kolizji kilku układów, a co za tym idzie wzrośnie bezpieczeństwo całej konstrukcji. Kolejną zaletą wczesnego planowania wentylacji mechanicznej jest znalezienie dla niej odpowiedniego miejsca. Co to oznacza? Że będziemy mogli wkomponować urządzenie w naszą przestrzeń i sprawić, że nie będzie zbyt rzucało się w oczy. Dodatkowo system wentylacji mechanicznej, który ogranicza nam ucieczkę ciepłego powietrza z pomieszczeń, można wyposażyć w rekuperator. Jest to urządzenie, które pozwala nam oczyszczanie powietrza dostarczanego do wnętrza budynku oraz, co najważniejsze, odzyskiwaniu części energii cieplnej ze zużytych, zanieczyszczonych gazów i przekazanie go nowym, które trafiają do mieszkania. System wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych nie jest jeszcze bardzo popularny, jednak coraz więcej osób decyduje się na jego instalację. Z pewnością liczba osób zainteresowanych będzie wzrastała wraz ze zmniejszeniem ceny całego urządzenia.

Jeżeli jednak wznosimy nowy obiekt, możemy wszystko odpowiednio wcześniej zaplanować i nie obawiać się o to, że instalacja systemu będzie generowała dodatkowe koszty remontów. Czasami we wstępnych analizach kosztowych okazuje się, że koszt budowy domu z instalacją lub bez niej jest bardzo porównywalny.