Zastosowanie styropianu w ocieplaniu budynków

Styropian to podstawowy materiał wykorzystywany w budownictwie, przede wszystkim do ocieplania ścian, dachu, podłogi. W ofertach producentów znajdziemy szeroki wybór płyt styropianowych, dostępne są one w różnych odmianach. Oprócz tradycyjnej płyty białej, dostępne są także płyty tak zwane dalmatyńczyki, czyli styropian biały w czarne kropki.

Styropian najwyższej jakości

styropianKropkami tymi są rozproszone granulki grafitu, który został dodatkowo dodany podczas produkcji. Grafit ma za zadanie poprawić izolacyjność cieplną, dzięki czemu taki styropian charakteryzuje się jeszcze niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Styropian typu dalmatyńczyk wykorzystywany jest do ocieplania ścian, jak i podłóg, jeżeli zaś chodzi o fundamenty, tutaj należy zastosować płyty o specjalnych parametrach technicznych, które sprawdzą się przy ekstremalnych warunkach. Fundamenty narażone są bowiem na wilgoć pochodzącą od wód gruntowych, na obciążenia oraz na częste zmiany temperatur, dlatego stosowany styropian musi charakteryzować najwyższa jakość. Producenci oferują tutaj płyty, w których produkcji zastosowano dodatkowo specjalne związki hydrofobowe, dzięki czemu wzrosła odporność styropianu na działanie wody. To doskonałe rozwiązanie dla fundamentów. Szeroki wybór różnego rodzaju styropianu sprawia, że mimo innych możliwości, nadal to płyty styropianowe są najchętniej wykorzystywane do ocieplania budynków.

styropianDzieje się tak nie tylko ze względu na ich właściwości izolacyjne, ale także na to, że jest to materiał bezpieczny dla środowiska oraz dla ludzi. Nie generuje on żadnych szkodliwych, toksycznych substancji, nawet podczas cięcia. Bardzo rzadko zdarzają się alergie na styropian, stosując odpowiedni, dedykowany do materiału klej, nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze zdrowiem. Niektórzy obawiają się, że skuteczność styropianu, o której mówią producenci, jest jedynie pozorna, ponieważ z czasem eksploatacji płyta styropianowa staje się coraz cieńsza, w związku z czym nie spełnia dobrze swojej roli. Jest to jednak mit stworzony przez producentów innych materiałów ociepleniowych. Styropian w żadnym wypadku nie znika ze ścian, jeśli został dobrze położony. Naturalne starzenie styropianu nie wpływa negatywnie na jego właściwości techniczne, dlatego kwestia ta nie powinna budzić żadnych naszych obaw.

Konkludując, mimo tego, iż na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych materiałów ociepleniowych – oprócz styropianu jest to między innymi wełna mineralna czy pianka poliuretanowa – to właśnie styropian jest materiałem, który nadal posiada naprawdę wielu zwolenników.