Zastosowanie poliwęglanu w budownictwie

Szukając materiału o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, z pewnością natrafimy na poliwęglan komorowy. Wykonuje się z niego płyty, które nie dość, że cechują się bardzo dobrą izolacją cieplną, to jeszcze odznaczają się bardzo dobrymi parametrami optycznymi – przepuszczają podobną ilość światła dziennego co szkło.

Poliwęglan i różne struktury

poliwęglan komorowyTo dlatego stanowią wobec niego idealną alternatywę. W dodatku w przypadku poliwęglanu mówi się jeszcze o wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia wiatrem czy śniegiem. Dlatego płyty wykonane z tego materiału mogą być stosowane zarówno na ściany budynków, jak i na dachy. W ofertach producentów znajdziemy zarówno jedno-, jak i wielokomorowe płyty z poliwęglanu. Mogą być one transparentne lub barwione, oczywiście te barwione będą charakteryzować się inną przepuszczalnością światła, ale czy jest to wybór odpowiedni dla nas – zależy to tylko i wyłącznie od nas. W niektórych przypadkach barwione płyty są wręcz pożądane. Jeśli szukamy dobrego materiału do izolacji budynku, nie powinniśmy naszym wzrokiem pominąć propozycji producenta, jaką jest izolacyjny poliwęglan komorowy 16mm. Ale same wymiary to jeszcze nie wszystko. Powinniśmy wiedzieć, że płyty z poliwęglanu mogą mieć różne struktury. Wymienia się tu między innymi dwuścienną strukturę prostokątną czy też dwuścienną strukturę typu N.

poliwęglan komorowyW zależności od wyboru możemy liczyć n a inne parametry mechaniczne oraz uzyskanie innego współczynniku przenikalności cieplnej. Choć brzmi to skomplikowanie, warto porozumieć się z profesjonalistami w tym temacie, aby uzyskać rzetelne informacje i móc dokonać właściwego wyboru do danego zastosowania. Inne płyty z poliwęglanu sprawdzą się bowiem przy budowie ogrodu zimowego, inne zaś przy wykonywaniu oszklenia do biurowca czy świetlików dachowych. Przy wyborze trzeba brać pod uwagę między innymi własności mechaniczne, wśród których wymienia się wytrzymałość na rozciąganie, udarność, wydłużenie czy naprężenie zrywające. Wśród właściwości optycznych pod uwagę bierze się wspominaną już przepuszczalność światła oraz występujący współczynnik refrakcji. Z kolei wśród właściwości cieplnych najważniejszy jest oczywiście współczynnik przenikania ciepła, ale też rozszerzalność cieplna oraz indeks tlenowy.

Oczywiście każdy producent przed dopuszczeniem danego materiału do sprzedaży przeprowadza określone próby, które pozwalają określić, czy poliwęglan spełnia dane warunki, dlatego nie musimy obawiać się, że kupimy materiał nie najlepszej jakości. Takie sytuacje nie wchodzą w grę.