katarina-laubega.pl

Zasłony to wbrew pozorom nie tylko uzupełnienie firanek na karniszach – mogą występować solo, zastępować rolety, sprawdzają się także na tarasach. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób chce w nie zainwestować. Czym jednak kierować się przy wyborze tkaniny, sposobu mocowania?

Jak je dobrać do konkretnego pomieszczenia czy też tarasu lub altany?

zasłony na wymiar w krakowieWarto przyjrzeć się tym zagadnieniom. Pierwsza rzecz to decyzja czy chcemy kupić gotowe zasłony czy też zamówić zasłony na wymiar w Krakowie. Te pierwsze są dostępne od ręki i oczywiście tańsze. Jednak może być tak że nie znajdziemy zaslony na nasze okna np. gdy są bardzo szerokie lub też kolorystyka nie przypadła nam do gustu. Wybierając zasłony na wymiar sami wytypujemy tkaninę, jej rozmiar, czy sposób zakładania na karnisz – będzie ona zatem idealnie dobrana do naszych potrzeb oraz wnęki okiennej lub innej. Druga rzecz to rodzaj tkaniny, który wiąże się ze stopniem zaciemnienia. Przykładowo, zasłony welurowe są bardzo grube, mięsiste, zapewniają całkowitą ciemność w pokoju. Z kolei te lniane czy z cienkiej bawełny będą tylko delikatnie osłaniały okna i zmniejszające dopływ światła, ale nie je całkowicie eliminująca. Warto zaznaczyć, że ciemne tkaniny (czarne, granatowe, szare itp.) bardziej zaciemniają niż te jasne.

zasłony na wymiar KrakówNie każda tkanina będzie też pasowała do każdego wnętrza. Te z weluru podkreślą urok pomieszczeń w stylu glamour czy francuskim, jednak będą przytłaczające w tych skandynawskich czy prowansalskich. Do nich lepsze będą zasłony z lnu czy też bawełny – cieńsze i lżejsze, najlepiej w neutralnych odcieniach, takich jak beż, czy szarość. Kolejna rzecz to sposób mocowania. Lekkie zasłonki ładnie się prezentują na żabkach lub troczkach, z kolei te cieńsze lepsze są na przelotkach, opcjonalnie grubszych szelkach. Warto zaznaczyć, że zasłony wcale nie muszą być równo opuszczone do ziemi. Można je ładnie związać dekoracyjnym sznurkiem z chwostami, czy klipsami, co nada pomieszczeniu wyjątkowego wyglądu.

W przypadku zasłon na taras lub altanę trzeba wybierać grube wodoodporne tkaniny, które mocowane są na zadaszeniach. Dzięki nim można osłonić się od wiatru i słońca. Zwykle celuje się w jasne tkaniny odbijające światło słoneczne, co dodatkowo zwiększa komfort przebywania na zewnątrz w okresie letnim. Jak widać, zasłony występują w wielu rodzajach, do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Będą idealne jeśli potrzebujemy prywatności i zaciemnienia, co przekłada się też na mniejsze nagrzewanie pokojów. Warto je kupować.