katarina-laubega.pl

Zjawisko korozji jest prawdziwym utrapieniem dla producentów przedmiotów wykonanych z metalu. W wyniku reakcji chemicznych zachodzących między metalem a otaczającym środowiskiem dochodzi do powstawania rdzy, czyli tlenku żelaza. Problem korozji udało się rozwiązać dzięki produkcji stali jakościowej.

Zalicza się do niej stal nierdzewna

specjalistyczne spawanie stali nierdzewnychJest ona odporna na korozję oraz inne reakcje chemiczne. Efekt ten uzyskuje się dzięki zmniejszeniu zawartości węgla i dodaniu do stali przynajmniej 10 procent chromu. Dostępnych jest kilka gatunków stali nierdzewnej, które różnią się od siebie składem chemicznym. Głównie zawierają chrom oraz nikiel. Niektóre gatunki są wzbogacone molibdenem, wolframem lub azotem, żeby nadać im konkretne właściwości. Stal nierdzewna znajduje szerokie zastosowanie w produkcji instalacji przemysłowych, ogrodzeń czy elektroniki – korzysta z niej mnóstwo branż. Jedną z metod łączenia stali nierdzewnej jest spawanie. Dzięki tej metodzie powstaje jednolita spoina, która łączy ze sobą dwa metalowe elementy. Spawanie stali nierdzewnej jest związane z pewnymi ograniczeniami i wymaga dobrania odpowiedniej metody.

spawanie stali nierdzewnej Podczas spawania stali nierdzewnej wykorzystuje się przede wszystkim metody TIG i MIG, które pozwalają na obróbkę tego materiału. Precyzyjne specjalistyczne spawanie stali nierdzewnych metodą MIG odbywa się z wykorzystaniem elektrody topliwej z osłoną gazu. Podczas spawania tą metodą elektroda się zużywa. Powstaje łuk elektryczny między spawanym elementem, a drutem elektrody, który wytwarza dużą ilość ciepła. Metoda ta wyróżnia się głębokim przetopem metalu, który wynika z dużej gęstości prądu spawania. Podczas spawania stali nierdzewnej wykorzystuje się prąd stały o dodatniej biegunowości. Metoda MIG może być wykonywana półautomatycznie lub automatycznie. Spawacz musi zwrócić uwagę na takie parametry jak natężenie prądu, napięcie łuku i rodzaj gazu ochronnego. Prędkość podawania drutu elektrodowego należy uzależnić od tempa spawania oraz gatunku stali.

Alternatywną metodą, która pozwala na spawanie stali nierdzewnej, jest spawanie łukowe w osłonie gazu obojętnego z zastosowaniem nietopliwej elektrody wolframowej, czyli TIG. Jest to metoda, która pozwala na łączenie cienkich arkuszy stali nierdzewnej. Podczas spawania wytwarza się niewielkie jeziorko spawalnicze, a łuk zachowuje wysoką stabilność. Wąska strefa topnienia, która powstaje w wyniku skoncentrowanego ciepła, pozwala na wysoką precyzję podczas spawania. Prąd podczas spawania metodą TIG musi mieć biegunowość ujemną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *