katarina-laubega.pl

Udział Odnawialnych Źródeł Energii w krajowym systemie energetycznym jest coraz większy. Ze wszystkich źródeł odnawialnych najwięcej energii dostarcza fotowoltaika. Panele produkują energię elektryczną dzięki zjawisku fotowoltaicznemu, które zachodzi w ogniwach. Pierwsze skuteczne ogniwo fotowoltaiczne opracowali amerykańscy naukowcy w 1954 roku.

Jego sprawność wynosiła zaledwie 6 procent!

instalacja fotowoltaiczna łochowoDzisiejsze ogniwa cechują się znacznie wyższą sprawnością – może ona sięgać nawet 22 procent w przypadku urządzeń najnowszych generacji. Na instalację fotowoltaiczną składa się szereg elementów – przede wszystkim są to panele fotowoltaiczne oraz inwerter, czyli falownik. W momencie, w którym na panele padają promienie słoneczne, wytwarzają one energię elektryczną, która przesyłana jest do falownika. Prąd ma charakter stały, dlatego trzeba przekonwertować go na przemienny, czyli taki, jaki jest wykorzystywany w domowych instalacjach elektrycznych. Oprócz głównych elementów na instalację fotowoltaiczną składają się także systemy mocowania, akcesoria łączeniowe oraz okablowanie. Wszystkie elementy trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych, a szczególnie wody. Kluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Wydajna i niezawodna instalacja fotowoltaiczna w Łochowie może zostać zainstalowana przez doświadczonych fachowców. Podłączenie instalacji fotowoltaicznej wymaga odpowiednich uprawnień SEP.

panele fotowoltaiczne na dachuPodłączenie polega na instalacji skrzynki przyłączeniowej, zabezpieczeń i połączeń kablowych. Okablowanie w instalacjach fotowoltaicznych musi cechować się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne. Ogniwa fotowoltaiczne łączą się w moduły, które zamontowane są na dachu budynku. Możliwe jest także zamontowanie paneli na gruncie – w tym celu wykorzystuje się specjalne podpory, dzięki którym możliwe jest ustawienie modułów pod najbardziej optymalnym kątem. Jeżeli jest to możliwe, panele powinny być ustawione w kierunku południowym. Energia wytwarzana w modułach przekazywana jest do inwertera. Następnie można przesłać ją do sieci, zmagazynować lub wykorzystać na bieżące potrzeby. Zakup magazynu energii to dodatkowy wydatek, ale dzięki temu możliwe jest korzystanie z wyprodukowanej energii elektrycznej także wtedy, gdy nie świeci słońce.

Instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii dobrze sprawdzają się jako dodatkowe źródło zasilania do pomp ciepła. Jest to jeden z obowiązkowych elementów podczas budowania domu pasywnego. Zmniejsza się emisyjność domu oraz koszt jego utrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *