Zalety tarasów z kompozytów

Wiele osób poszukuje alternatywnego dla płytek gresowych sposobu na wykończenie tarasu. Kafle ceramiczne są może trwałe, ale nie prezentują się zbyt elegancko, a chodzenie w nich bez butów nie należy do najprzyjemniejszych. Bardziej ekskluzywnym rozwiązaniem z pewnością jest ułożenie naturalnego drewna na specjalnych legarach.

Tarasy z kompozytu

tarasy kompozytoweTaki system posiada jednak bardzo wiele wad – wymaga od właściciela odpowiedniej impregnacji. Na szczęście producenci materiałów budowlanych znaleźli inny materiał. Wykonanie pokrycia tarasu z drewna nie należy do najlepszych rozwiązań, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na okładzinie, której nie trzeba w żaden sposób pielęgnować. Oczywiście można zastąpić deski sosnowe drewnem egzotycznym, jednak znacznie zwiększa to koszt całej inwestycji. Ciekawym rozwiązaniem są więc deski kompozytowe. Producenci do ich wytworzenia używają mączki drewnianej oraz polichlorku winylu. W zależności od klasy produktu różni się proporcja tych składników. Im więcej zawartości składnika naturalnego, tym bardziej kompozyt przypomina prawdziwe listwy drewniane. Dlaczego stosowanie tego rozwiązania zyskuje coraz większą grupę zwolenników? Wynika to przede wszystkim z tego, że tarasy kompozytowe są bardzo trwałe.

tarasy kompozytoweProducentom desek z tego materiału udało się wyeliminować wady drewna naturalnego. Kompozyt jest bowiem nienasiąkliwy i niehigroskopijny, dzięki czemu nie szkodzą mu zmienne warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy ulewa. Deski kompozytowe na taras występują w dwóch odmianach – jako element gładki lub ryflowany. Żłobienia nie tylko sprawiają, że powierzchnia podłogi wygląda bardziej nowocześnie, ale także usprawniają odprowadzenie wody opadowej z tarasu. Konserwacja i mycie kompozytu jest bardzo proste. Można do tego wykorzystać klasyczną myjkę ciśnieniową lub mopa oraz tradycyjny płyn do pielęgnacji drewna lub materiałów drewnopochodnych. Ze względu na to, że większość paneli jest pokrytych specjalną powłoką, na ich powierzchni nie rozwijają się grzyby oraz pleśń. Panele są więc zdrowe dla człowieka. Aby taras z paneli kompozytowych był trwały i służył przez wiele lat, należy zadbać o to, aby deski były odpowiednio wentylowane.

Na szczęście producenci przemyśleli cały system w taki sposób, aby budowa pokrycia zapewniała odpowiednią wentylację. Nie należy więc oszczędzać – zakup legarów poprzecznych jest konieczny, aby pomiędzy posadzką betonową a deskami powstała kilkocentymetrowa szczelina wentylacyjna, która zapewni szybsze odparowanie wody opadowej.