Z jakiego materiału powinny być meble kuchenne?

Meble kuchenne muszą charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. W końcu będą umiejscowione w specyficznych warunkach środowiskowych – w kuchni panuje bowiem o wiele większa wilgoć niż w pozostałych pomieszczeniach. Ponadto meble są narażone także na osady czy plamy oleju.

Płyty meblowe różnego rodzaju

płyty meblowe Warto więc, kompletując wyposażenie do kuchni, wybrać takie meble, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania pod względem swoich właściwości. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się, że po pewnym czasie eksploatacji meble będą nadawały się jedynie do wymiany. Jeśli wybierzemy meble kuchenne z dobrego materiału, wówczas takie problemy nie mają szansy się pojawić. Płyty meblowe – fronty lub blaty – mogą być wykonane na przykład ze szkła lub metalu. Są to materiały obecnie bardzo popularne, ponieważ wykorzystuje się je w aranżacjach wnętrz nowoczesnych, industrialnych oraz minimalistycznych – czyli tych, na które dzisiaj panuje największa moda. Do wyboru mamy szkło lacobel, lacomat, a także matelac, jak i stal nierdzewną. W przypadku wyboru szkła, powinniśmy zwracać uwagę na to, czy zostało ono oprawione aluminiową ramą – tylko ona zapewni bezpieczeństwo w razie uszkodzenia mechanicznego, jak i ma największy wpływ na trwałość takiego szkła.

płyty meblowe Zaletami frontów i blatów ze szkła jest to, że zapewniają one atrakcyjny wygląd mebli, a przy tym dzięki odbijaniu światła potrafią optycznie powiększyć pomieszczenie. Idealnie sprawdzą się więc w małych kuchniach, a dodatkowym plusem jest łatwość czyszczenia takich powierzchni. Przeszkodą dla wielu osób może być cena mebli wykonanych z takich materiałów. Innym rozwiązaniem są po prostu drewniane płyty meblowe. Mimo iż meble kuchenne są narażone na odbarwienia, jeżeli będziemy szybko i dokładnie je czyścić, nie będzie problemu z zachowaniem idealnego wyglądu drewna. Takie drewno wygląda też szlachetnie i doskonale sprawdza się w kuchni w każdym stylu – idealnie dopasowuje się bowiem do wnętrza, niezależnie od tego, czy jest ono nowoczesne, czy może utrzymane w klasycznym klimacie. Jeśli zależy nam na niespotykanym wyglądzie, możemy też skorzystać z technik celowego postarzania, co zapewni nam design w stylu shabby-shic. Jak widać, drewno daje nam wiele możliwości. I wcale nie musi to być najdroższy gatunek drewna.

Bo kupując tanie płyty meblowe z sosny lub olchy, możemy poddać je bejcowaniu oraz z powodzeniem upodobnić do gatunków bardziej szlachetnych. Podobne możliwości dają płyty wiórowe laminowane – dzięki laminowaniu na różny sposób, takie płyty z powodzeniem naśladują te drewniane, a cena jest o wiele niższa.