katarina-laubega.pl

Zmieniający się klimat zdecydowanie nie sprzyja hodowali roślin. Zimy są łagodne i suche, jest mało opadów śniegu, latem z kolei słońce mocno grzeje, a temperatury sięgają nawet 35 stopni w cieniu. Przez to wiele roślin wysycha, marnieje lub też wymaga stałego podlewania i nawożenia, przez co koszta uprawy znacząco wzrastają. Do tego dochodzą ataki szkodników, które nie giną w zimie przez brak mrozów, czy grzybów które lubią ciepło i wilgoć.

Jak uchronić rośliny przed zniszczeniem?

wytrzymała folia tunelowa ogrodniczaDoskonałym rozwiązaniem będzie tutaj wytrzymała folia tunelowa ogrodnicza. Na metalowych pałąkach naciąga się wspomnianą folię, tak by tworzyła się zamknięta konstrukcja. Mniejsze tunele mają kształt półkola, te większe mogą mieć proste ściany i spadzisty dach. Jest to w gruncie rzeczy prosta konstrukcja, którą można stworzyć nawet samodzielnie, choć są i firmy które je tworzą. Co daje taki tunel? Rośliny nadal mogą rosnąć w gruncie, mają dostęp powietrza i światła, a jednocześnie są chronione przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Trzeba jednak zaznaczyć, że wtedy samodzielnie trzeba wykonywać niektóre czynności. Roślina nie nawodni się sama podczas opadów deszczu, zatem w tunelu muszą się znaleźć systemy nawadniana kropelkowego. Ważna jest także wymiana powietrza. Niektóre tunele mają okienka lub drzwi które trzeba przynajmniej raz dziennie otwierać, tak by przewietrzyć tunel.

tunel - folia Ważne jest także to by pszczoły lub inne zapylacze mogły dostać się do środka, bo w przeciwnym razie trzeba rośliny zapylać sztucznie. Ta konstrukcja pozwala także na hodowanie roślin które wolą miejsca zacienione. Wystarczy wybrać folię o mniejszej przepuszczalności lub też zainwestować w specjalne osłony które można dowolnie podnosić i opuszczać. Tunel pozwala również na ochronę przed szkodnikami. Jako że to obiekt zamknięty to nie wejdą tam ślimaku lubujące się w kapuście, gryzonie podgryzające młode łodygi, jak i nie wlecą owady. W związku z tym nie trzeba robić oprysków na roślinach. A jeśli zauważymy pojawienie się np. szarej pleśni, to można od razu wyrzucić zarażoną roślinę, zabezpieczyć ziemię i obserwować czy nie rozniosła się ona dalej. Dlatego też często lepiej jest zrobić kilka mniejszych tunel niż jeden duży.

Nie da się ukryć, że tunele ogrodnicze posiadają wiele zalet. Dzięki nim rośliny są chronione przed mrozem i wiatrem, są mniej podatne na ataki szkodników i grzybów, mają lepsze warunki do rozwoju. Warto zatem takie konstrukcje stawiać na swojej działce, jeśli chcemy mieć dobre plony.