Wszystko o szklanych balustradach

Balustrady to produkty, które muszą być montowane na balkonach oraz przy schodach. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa, by nikt nie spadł z wysokości, jak i by miał podparcie podczas pokonywania stopni schodowych. W sprzedaży znajdują się różne balustrady. Drewno to materiał przyjemny w dotyku, nadaje wnętrzu przytulności, jest naturalny i ładny.

Szklane balustrady są popularne

szklane balustradyWymaga jednak konserwowania i mycia delikatnymi środkami na bazie olejów. Metal jest solidniejszy, odporniejszy, ale bardziej ,,ponury” i zimny. Trzecią opcją są szklane balustrady. Jakie zalety ma szkło? Jako że najpopularniejsza jest opcja przeźroczysta to szkło nie będzie przeszkadzać kolorystycznie w żadnej aranżacji. Można oczywiście wybrać także opcję barwioną, polecane są jednak kolory delikatne i neutralne. Sporą popularnością cieszy się szkło szronione, zwane też mrożonym. To szkło w odcieniu mlecznym, nieprzeźroczyste, które wygląda jakby było pokryte szronem. Opcja ,,mrożenia” może dotyczyć całej balustrady lub jej fragmentu. Szkło jako materiał gruby i ciężki musi posiadać odpowiednie mocowanie. Stosuje się tutaj metalowe łączenia, najczęściej ze stali nierdzewnej. Z jednej strony stal zapewnia bezpieczeństwo i solidność mocowania, a z drugiej jeśli balustrada jest na zewnątrz to pod wpływem wody nie będzie rdzewiała. Warto zaznaczyć fakt, iż tak samo jak w przypadku drzwi szklanych i przy balustradach ściany i podłogi muszą być wzmocnione.

szklane balustradyPłyty kartonowo-gipsowe zdecydowanie nie sprawdzą się, musi tu być ściana murowana. W przeciwnym razie łączenie może wyrwać się ze ściany, a balustrada wypadnie. Jeśli chodzi o czyszczenie szklanej balustrady to poleca się tu te same środki co do mycia szyb. Spraye w połączeniu z miękkimi szmatkami lub ściągaczkami do wody sprawią, że doprowadzenie balustrady do idealnego połysku zajmie kilka chwil. W ofertach dobrych sklepów można znaleźć także środki nadające połysku lub zabezpieczające przez ponownym zabrudzeniem. Dobrze jest wspomnieć o tym, że balustrady ze szkła sprawdzą się nie tylko w domu, ale i w firmie. Tam często są antresole, balkony, czy większe klatki schodowe, również wymagające odpowiedniej oprawy. W firmach znajdziemy również zabudowy całoszklane, drzwi ze szkła w wersji uchylnej i obrotowej (drzwi wejściowe).

Na koniec warto podsumować rozważania. Balustrady wykonywane ze szkła są lepszym zakupem niż te wykonane z drewna lub metalu. Zawczasu trzeba pomyśleć o wzmocnionej konstrukcji ścian, dobrym łączeniu elementów. Tak wykonana balustrada przetrwa lata bez uszkodzeń.