Współczesne zduństwo

Piece od średniowiecza stanowiły podstawowe wyposażenie każdego domu – jednak te kaflowe były dość kosztowne, dlatego znajdowały się jedynie w mieszkaniach szlacheckich, mieszczańskich oraz w domach duchowieństwa. Mimo upływu lat, zduństwo potrafiło przystosować się do zmieniających się warunków życia – obok pieców, zaczęto budować kominki.

Projektowanie i budowa pieca kaflowego

Piec kaflowyTradycyjne metody ogrzewania traciły na znaczeniu, gdyż pojawiło się między innymi ogrzewanie elektryczne, jednak współcześnie, kiedy rośnie zainteresowanie wykorzystywaniem naturalnych surowców, zduństwo ma szansę odżyć. Specjalistów w tej dziedzinie jest jednak niewielu, a współczesne zduństwo też ma coraz mniej wspólnego z tradycyjnym zawodem. Pojawiły się nowe technologie, nowe materiały akumulacyjne. W domach najczęściej stawia się paleniska żeliwne, stalowe lub ceramiczne. Te pierwsze odznaczają się najlepszą przewodnością cieplną i stosowane są w konwekcyjnych systemach ciepła. Z kolei paleniska ceramiczne służą akumulacji – to najbardziej wydajny system grzewczy. Paleniska te mogą być wykorzystywane w piecach kaflowych – współcześnie jednak fachowa budowa pieca kaflowego przebiega inaczej niż w dawnych latach.

Piec kaflowyPrzede wszystkim znaczenie mają zmiany konstrukcyjne w paleniskach – komora spalania została oddzielona od zewnętrznej dekoracyjnej konstrukcji, dzięki czemu piece odznaczają się dziś o wiele większą żywotnością. Ponadto zastosowane podwójnego przeszklenia paleniska sprawia, że emisja energii poza komorę spalania jest mniejsza – efekt stanowi więc podwyższenie temperatury wewnątrz paleniska. Sama fachowa budowa pieca kaflowego powinna być poprzedzona wykonaniem dokładnego projektu – rysunki techniczne powinny uwzględniać wymiary podstawowe i szczegółowe, istotą jest też określenie wymaganej szerokości spoin między kaflami. Projektant powinien wykonać także szkice detali. W następnym kroku należy sporządzić wykaz materiałów i narzędzi, niezbędnych do przeprowadzenia budowy. To istotny etap – warto pamiętać, że nie wszystkie materiały są dostępne w sklepach w stałej sprzedaży. Czasami konieczne jest ich indywidualne zamówienie, dlatego należy się tym zająć przed przystąpieniem do prac – warto w tej kwestii zaufać firmie specjalizującej się w budowie pieców.

Z pewnością samodzielna budowa pieca kaflowego jest możliwa, jednak, aby mieć pewność, że montaż zostanie przeprowadzony prawidłowo, lepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Niezależnie od tego, czy chcemy postawić piec kaflowy, czy inny rodzaj kominka.