Właściwości końcówek oczkowych – skąd ich popularność?

Zdecydowanie najważniejszą cechą, jaką powinna się wykazywać instalacja elektryczna, jest jej bezpieczeństwo i stabilne i solidne wykonanie. Każdy elektryk powinien zdawać sobie sprawę z tego, że niedokładne lub niestaranne wykonanie instalacji może skończyć się źle dla osób, które będą z niej korzystać.

Końcówki kablowe w instalacji elektrycznej

Końcówki kablowe oczkoweBy zapewnić jej jak najwyższą jakość trzeba korzystać nie tylko z jak najlepszych materiałów, ale również wiedzieć, z jakich w danym momencie można lub trzeba skorzystać i jakimi narzędziami je traktować. W instalacjach elektrycznych niezwykle ważną częścią są niewątpliwie końcówki kablowe, które dzielą się na niezwykle wiele rodzajów. Najobszerniej wykorzystywaną z nich jest końcówka oczkowa, do której stworzenia stosuje się bardzo trwałą miedź cynowaną galwanicznie. Nie posiadają izolacji i są wykonane na zasadach normy DIN 46234 – takie końcówki produkowane są z myślą używania są do kabli wielodrutowych, choć fachowcy wykorzystują je do wielu prac (ale głównie do zakańczania żył miedzianych). Ich największą wartą podkreślenia zaletą jest zwiększenie bezpieczeństwa i trwałości połączenia podczas pracy urządzeń, wydatnie wpływając na ograniczenie nagrzewania się żył izolacji i przewodów.

Końcówki kablowe oczkowePowstrzymanie takiego zjawiska przez końcówki kablowe oczkowe wydaje się podstawą właściwej pracy instalacji elektrycznej, zwiększają bowiem tym samym jej żywotność i trwałość połączeń. Atut ten znacznie przyczynił się do obecnego szerokiego wykorzystywania końcówek oczkowych, które stały się niemal codziennością w pracy każdego elektryka. Do wykonania odpowiednich połączeń z zastosowaniem końcówek oczkowych należy wykorzystywać odpowiednie narzędzia zaprasowujące, które zostały do tego wskazane przez producenta – są one bowiem dedykowane w zależności od przekroju żyły, z którą pracujemy. Zazwyczaj służą do kończenia kabli w przedziale od 0,1 mm2 do 120 mm2 jego przekroju. Są również trwałe na ekstremalne warunki termiczne, mogą bowiem pracować w temperaturach od -40°C do nawet 125°C. Tym, o czym powinniśmy jednak pamiętać zawsze, jest odpowiednie dobranie narzędzia, którym będziemy zaprasowywać końcówkę, przygotowane odpowiednio do przekroju kabla.

Jest to o tyle istotne, że nieodpowiednie dobranie końcówki znacznie zmniejsza żywotność całej instalacji, a nawet grozi usterką, która może nieść za sobą mniej lub bardziej poważne skutki. Jeżeli chcemy zadbać o bezpieczeństwo osób, które będą korzystać z wyników naszej pracy, musimy stosować się do zaleceń producentów, którzy najlepiej znają wykorzystywane przez nas elementy.