Wełna czy izolacja poddasza pianką?

Budując dom warto jest rozważyć z jakich materiałów ma zostać on wykonany. Również jeśli chodzi o izolację. W danym artykule zostanie porównana ze sobą wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa.

Izolacja poddasza pianką jest lepsza

izolacja poddasza piankąTe dwa materiały wykorzystuje się podczas izolacji poddasza. Zacznijmy od współczynnika lambda. W przypadku wełny waha się on w przedziale od 0.032 do 0.042 W/(m*K). Jeśli chodzi o piankę to wartość tego współczynnika wynosi od 0,020 do 0,038 W/(m*K). Warto tu wspomnieć, że wełna mineralna z upływem czasu traci te właściwości, a izolacja natryskowa przez cały czas użytkowania ma takie same właściwości. Ocieplenie poddasza pianką zapewnia brak powstawania mostków termicznych czyli jest w stu procentach szczelna. W przypadku wełny mogą powstawać mostki cieplne. Podczas jej montażu bardzo trudno uniknąć nieszczelności. Wełna mineralna niestety, ale jest materiałem przewiewnym przez co ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz przez tą warstwę izolacji. Powoduje to zwiększenie kosztów ogrzewania budynku. nowoczesna izolacja poddasza pianką PUR może pomóc uniknąć tego problemu gdyż nie przepuszcza powietrza. Dzięki temu na rachunkach za ogrzewanie można zaoszczędzić nawet do pięćdziesięciu procent. Izolacje natryskowe pianką nie przepuszczają wody, natomiast wełna jest materiałem, który dobrze chonie wodę. Raz zawilgocona wełna nie nadaje się do użytku.

izolacja poddasza piankąJeśli chodzi o montaż to podczas instalacji wełny potrzebne są specjalne narzędzia jak i materiały. W przypadku pianki, jej montaż odbywa się metoda natryskową, a sam materiał ma zdolność doskonałej przyczepności do każdego podłoża. Kolejny aspekt, który warto porównać to wymiary ich zmiany po upływie czasu. Izolacja natryskowa nie zmienia swoich wymiarów po upływie nawet wielu lat. Wełna mineralna z biegiem czasu staje się obwisła, kurczy się. Takie defekty powoduje większe straty ciepła. Różnica również dotyczy samego montażu. Izolacja pianką z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu może zostać wykonana nawet w jeden dzień. Poza tym sam materiał dociera w nawet najtrudniej dostępne miejsca. W przypadku wełny mineralnej montaż trwa od kilku nawet do kilkudziesięciu dni. Wszystko zależy od wielkości powierzchni i którą należy ocieplić. W przypadku tego materiału jest utrudniony dostęp do trudno dostępnych miejsc. Wełna mineralna jest materiałem, który jest ognioochronnym.

Pianka poliuretanowa jest samogasnąca, więc nie przyczynia się do rozprzestrzeniania się ognia. To tylko niektóre cechy wełny oraz pianki poliuretanowej, które warto było porównać ze sobą.