Warstwa hydroizolacji różnych typów dachu płaskiego

W zależności od przeznaczenia budynku i rodzaju dachu, który zostanie na nim położony, sposoby izolowania go przed wilgocią mogą się znacząco różnić. Widać to wyraźnie na przykładzie dachów tradycyjnych i przemysłowych, ale również nowych rodzajów, takich jak na przykład dachy zielone. Każdy z nich zakłada użycie różnych warstw pokrycia w konkretnej kolejności. Może ona umiejscawiać elementy materiały odpowiedzialne za izolowanie wody jako zewnętrzną lub którąś z wewnętrznych warstw całego systemu.

Prawidłowe zabezpieczenie płaskiego dachu

Kiedy chcemy zabezpieczyć budynek przed przenikaniem do wnętrza wody, a ma on płaski dach – hydroizolacja przeprowadzona za pomocą właściwych materiałów i technik jest podstawową czynnością, która w tym pomoże. Przede wszystkim należy określić typ dachu. Może on być tradycyjny jak w przypadku większości budynków mieszkalnych; przemysłowy, odwrócony lub zielony. W każdym z nich warstwy materiałów pokrycia różnią się od siebie. W przypadku dachów tradycyjnych, na konstrukcję nośną nakłada się roztwór gruntujący, następnie paro i termoizolację i w końcu jako warstwę wierzchnią hydroizolację. W dachach przemysłowych pierwszą jest zwykle blacha, na niej umieszcza się izolacje. Znacząca zmiana następuje, gdy mamy do czynienia z tak zwanym dachem odwróconym.

Na konstrukcję nośną, która musi zostać przystosowana do odprowadzania wody, znowu nanoszona jest substancja gruntująca. Na nią od razu trafia hydroizolacja, później styrodur, który służy izolacji termicznej i na końcu warstwy filtrująca i dociskowa. Najrzadziej występujące dachy zielone, wymagają natomiast zupełnie odmiennego podejścia. Na konstrukcji układana jest warstwa rozdzielcza i ślizgowa, która za zadanie ma odcięcie przestrzeni nasadzeń od elementów konstrukcyjnych. Na niej kładzie się izolację zabezpieczającą przed wodą i uszkodzeniami. Kolejna warstwa za zadanie ma odsączenie wody i jej gromadzenie w określonych ilościach, nad nią natomiast układa się włókninę filtrującą. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do powstania mułu. Na zewnętrznej stronie systemu znajdują się przestrzeń wegetatywna i zieleni, gdzie nasadza się roślinność.

W zależności od rodzaju płaskiego dachu, położenie warstwy hydroizolacyjnej się zmienia. Może ona znajdować się na zewnątrz tak, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych i przemysłowych konstrukcji. Równie dobrze może być jedną z pierwszych położonych warstw. Wszystko zależne jest od techniki wykonania i jego precyzji. Nawet bowiem najprostszy sposób wykonania dachu, nie zapewni szczelności, jeśli zostanie niewłaściwie zamontowany.