W czym może pomóc nam architekt wnętrz?

Istnieje wiele zawodów w których ludzie pokładają więcej wiary i zaufania, niż w innych. Wiążę się to zwykle z pewną dozą odpowiedzialności za powierzone mienie materialne, lub intelektualne. Często nazywamy to zawodami zaufania publicznego, są to na przykład takie zawody jak lekarz, ksiądz, urzędnik, czy ktokolwiek zajmujący się bezpośrednio naszymi dobrami materialnymi, lub danymi.

Architekt wnętrz i dobór dodatków

architekt wnętrzKorzystając z tej definicji, można więc wywnioskować, że architekt wnętrz mógłby zostać zaliczony do tej właśnie grupy zawodów. Posiada on dość sporą odpowiedzialność jeśli chodzi o naszą własność materialną, ale także intelektualną. Nie dość, że powierzamy mu nasze mieszkanie do zaplanowania, pozwalamy dobrać meble, kolory ścian, podłogi, okna, drzwi, to jeszcze zwykle przekazujemy mu nasz pomysł na wszystko co jest naszą własnością intelektualną. Musimy więc ufać, że nie przekaże on tego komuś innemu, kto mógłby to wykorzystać. Musimy też wierzyć w to, że zadanie zostanie wykonane zgodnie z naszą wizją i nie zostanie ona kompletnie porzucona gdzieś w procesie. Praca architekta sama w sobie jest dość skomplikowana, a każdy projekt składa się z dużej ilości czynników, które taka osoba musi brać pod uwagę i jeszcze przy tym spełniać oczekiwania swojego klienta.

architekt wnętrzKażdy projekt należy rozpocząć od zera, dlatego ważny jest odpowiedni dobór kolorów ścian, materiałów podłogowych, framug, listw przypodłogowych, czy nawet drzwi. Dopiero bo zdecydowaniu się na konkretny rodzaj tych elementów można rozpocząć dobieranie elementów wyposażenia wnętrza. Ważne jest zaznaczenie wszelkich wyjść do mediów na planie mieszkania, aby wiedzieć gdzie należy umieścić wszelkiego rodzaju sprzęty wymagające ich dostępu. Oczywiście zalecana jest na tym etapie ciągła konsultacja z architektem, aby odpowiednie sprzęty i meble były wzięte pod uwagę i rozmieszczone w miejscach, w jakich klient sobie tego życzy. Architektowi można także pozostawić rolę wykończeniową w doborze wszelkich dodatków, które będą upiększać nasze domostwo. Lubimy często stawiać ramki ze zdjęciami w wielu miejscach naszego domu, dlatego też warto o tym wspomnieć. Taki projektant jest w stanie wybrać dla nas ramki, które będą pasować idealnie do wystroju całego mieszkania.

Oczywiście takie usługi są dość kosztowne i jest to uzależnione od architekta, wielkości mieszkania i skali przedsięwzięcia. Często jednak oferują oni wstępną ekspertyzę kompletnie za darmo, co może być niezwykle przydatne w momencie, gdy nie możemy się zdecydować czy skorzystać z pomocy takiej właśnie osoby.