Technologia produkcji okien

Obecnie dużą popularnością cieszą się okna wykonywane z PVC. To dlatego, że ten materiał charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami. Warto jednak wspomnieć, że mimo tego w tej technologii występują pewne ograniczenia. Dotyczą one okien, które mają nietypowe, wymyślne kształty. Wydawać by się mogło, że bez problemu możemy zamówić okno okrągłe, prostokątne czy z jakimś łukiem. Okno o dowolnych wymiarach.

Ograniczenia technologiczne w produkcji okien

oknaJednak nie jest to do końca prawdą – już w samym przypadku klasycznego skrzydła okiennego z PVC, mamy do czynienia z ograniczeniem odnoszącym się do wymiarów – wysokości oraz szerokości. To dlatego, że kształtowniki z PVC wykorzystywane przy produkcji takiego okna, charakteryzują się bardzo małą sztywnością. Same sobie nie poradzą z ciężarem, dlatego powinny być dodatkowo wzmacniane, co wiąże się z tym, że producenci musieli wprowadzić ograniczenie w postaci maksymalnych dopuszczalnych wymiarów okna. Obecnie jednak oprócz usztywnień w postaci stalowych wzmocnień, możliwe jest potraktowanie jako wzmocnienia szyby połączonej w odpowiedni sposób z materiałem na ścianki wewnętrzne. Jednak nie zmienia to nic – nadal producent musi uważać, jeśli chodzi o wymiary okna z PVC. Nowa technologia nie przekroczyła też ograniczeń w zakresie ciężaru skrzydeł okiennych oraz nośności okuć. Jeżeli stosujemy większe kształtowniki – ciężar okna także się powiększa.

oknaJeżeli stosujemy cięższe szyby (tutaj producenci wspominają, że przecież 1m2 szyby, której grubość nie przekracza 1mm, to już 2,5 kg!), również zwiększa się ciężar. Coś jednak musi utrzymywać to obciążenie – i robią to okucia okienne. Mimo tego producenci starają się wykorzystywać nowe rozwiązania i takie technologie, które pozwolą na uzyskanie jak najlepszych parametrów okna bez zwiększania jego ciężaru. Jeżeli weźmiemy na przykład takie okna w Piasecznie, które pochodzą od sprawdzonego producenta, zauważymy, że już wykorzystywane są właśnie interesujące rozwiązania, to na przykład okna trzyszybowe, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami akustycznymi oraz przede wszystkim wyjątkowymi właściwościami izolacji termicznej.

A przecież to właśnie o to chodzi, aby okna ograniczały uciekanie ciepła z pomieszczeń. Zwłaszcza że obecnie intensywnie promuje się nowoczesne budownictwo pasywne oraz energooszczędne. Warto więc korzystać z tych rozwiązań, które nie tylko są bezpieczne dla środowiska, ale także pozwalają nam na generowanie oszczędności finansowych na przykład poprzez zmniejszenie kosztów ogrzewania.