Taras na podkładach a odprowadzanie wody

Jeśli posiada się taras, to każdy wie, że odprowadzanie z niego wody czasem bywa uciążliwie. Dlatego już na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę tę kwestię. Przede wszystkim należy rozważyć kwestię czy chcemy aby z naszego tarasu woda była odprowadzana poprzez drenaż czy chcemy zastosować powierzchniowe odprowadzanie wody.

Płyty tarasowe i dobre uszczelnienie

płyty tarasowe na podkładkachWalkę z wodą na trasie należy rozpocząć od wyboru odpowiednich materiałów z jakich zostanie on wykonany. Przy tym wyborze warto przeanalizować wszystkie czynniki destrukcyjne jak i obciążenie na które będzie narażony taras. Dzięki temu bez problemu dobierze się odpowiednią technologię budowy jak i materiały z których wykona się taras. Jeśli chcemy zastosować system powierzchniowego odprowadzania wody, to najważniejszym elementem jest wybór materiału, którym pokryjemy taras. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest okładzina z płytek. Po niej bez problemu będzie odprowadzana woda na zewnątrz tarasu. W przypadku tarasów na podkładach, ale i innych ważnej jest aby dobrze uszczelnić pokrycie z płytek. Takie uszczelnienie redukuje możliwość powstawania penetracji wody czy wilgoci w głąb innych warstw tarasu. Jeśli chodzi o drenaż, to jest to system w którym woda opadowa wnika do specjalnej warstwy, która jest wodoprzepuszczalna. Drenaż posiada specjalne otwory, które umożliwiają przedostawanie się z niego wody na zewnątrz.

płyty tarasowe na podkładkachPłyty tarasowe na podkładkach z drenażem wydaje się lepszym rozwiązaniem, gdyż, w przypadku tarasów na wspornikach bardzo trudno jest go uszczelnić między płytami. Poza tym jeśli wykonujemy taras na wspornikach na przykład z desek kompozytowych lub z prawdziwego drewna, to wykonanie uszczelnień między deskami wydaje się wręcz niemożliwe, dlatego również w tej opcji system drenażu do odpowiadania wody wydaje się jedynym rozsądnym wyborem. Niektóre osoby, które wykonują taras z płyt na podkładach nie stosuje żadnych rozwiązań do odprowadzania wody. Wychodzą z założenia, że woda sama się odprowadzi między szczelinami do gruntu. Sprawdza się to na pewno jeśli taras nie jest wykonany na podkładzie na przykład ze żwiru lub z podsypki jak i wody opadowej nie ma w nadmiarze. Jeśli jednak opady są dość intensywne, to gwarantowane jest to w tym przypadku, że woda opadowa będzie zalegać na takim tarasie.

Jeśli wykonuje się taras nie tylko na podkładach lecz także w innej technologii to przede wszystkim należy rozważyć kwestie odprowadzania wody, gdyż zalegająca może wpływać nie korzystnie na stan techniczny całej konstrukcji.