Szalunki z wyprasek stalowych

Stal jest materiałem, który można z powodzeniem wykorzystywać w wielu branżach – dzięki podatności na obróbkę, możliwe jest uzyskiwanie różnych kształtów elementów stalowych. Stal sprawdza się między innymi przy wykonywaniu zabezpieczeń ścian wykopów. Do tego służą przede wszystkim wypraski stalowe.

Wypraski do stałych konstrukcji

wypraskiDzięki nim można wykonać trwałą konstrukcję oporową, która zapobiegnie między innymi osuwaniu się gruntu. Wypraski mogą być montowane w gruncie na różny sposób. Wśród możliwości wymienia się między innymi wbijanie młotem udarowym, pogrążanie wibromłotem oraz statyczne wciskanie. Niestety większość z tych metod generuje duży hałas na otoczenie, dlatego może to być uciążliwe, jeżeli budowa odbywa się blisko zamieszkałych zabudowań. Mimo tego, zabezpieczenie ścian wykopów jest konieczne, dlatego ta kwestia nie powinna stanowić żadnej przeszkody dla firmy budowlanej. Wypraski stalowe mogą służyć nie tylko do tworzenia stałych konstrukcji, ale także konstrukcji tymczasowych – bez problemu można te elementy odzyskać i tym samym, wykorzystać na innej budowie. Taka możliwość sprawia, że koszty robót są o wiele niższe niż wówczas, gdy decydujemy się na nowy szalunek.

wypraskiTo dlatego wiele firm oferuje wynajem szalunków – nie ma sensu przepłacać, jeśli tę samą jakość zabezpieczenia możemy uzyskać, stosując używany już szalunek. Jeżeli jednak zdecydujemy się na pozostawienie stalowej ścianki w gruncie, posłuży ona wtedy za element konstrukcyjnych. Kondygnacja podziemna budynku będzie wówczas odznaczać się wyjątkową trwałością. Jak widać, wypraski stalowe dają nam wiele możliwości, dlatego to elementy, które są chętnie wykorzystywane na budowach. W ofertach firm, zajmujących się wynajmem zabezpieczeń ścian wykopów, znajdziemy szalunki różnej wielkości. Najczęściej wybierane są lekkie systemy obudowy, gdyż służą one do zabezpieczania małych oraz średnich zagłębień – a takich inwestycji budowlanych jest chyba najwięcej. Szalunek tego typu sprawdza się przy wykopach do 3 metrów. Z kolei przy większych wykopach o głębokości do 6,20 m, wybrać należy najlepiej specjalnie wzmocniony system słupowy. Jest to bardziej skomplikowany szalunek, jednak jego montaż w wykopie jest równie prosty, co sprawia, że wybór tego szalunku nie przysporzy większej ilości prac.

Jeżeli nie wiemy, jaki szalunek sprawdzi się na naszej budowie oraz czy lepszym materiałem do jego wykonania będzie drewno czy wypraski stalowe, wówczas najlepiej skonsultujmy nasz wybór z profesjonalistami – z pewnością firmy zajmujące się wynajmem szalunków posłużą nam pomocą.