Sypialnia na poddaszu – projektowanie wnętrz

Ci, którzy w swoich domach mają poddasza mogą mówić o sobie, że są szczęściarzami. W końcu jest to świetna dodatkowa przestrzeń do zagospodarowania. To ceni się w domkach jednorodzinnych najbardziej, bowiem często bywa tak iż narzekamy na zbyt małe przestrzenie – na przykład w blokach.

Projektowanie wnętrz to zadanie dla specjalisty

projektowanie wnętrzJednak nagle zyskując tyle dodatkowego miejsca niejednokrotnie bardzo ciężko jest nam odpowiednio je rozplanować i i tak okazuje się, że jest go za mało. Dodatkowo warto wspomnieć, że poddasze w domku wcale nie jest łatwą przestrzenią do zagospodarowania. Przede wszystkim chodzi o skosy jakie powstają. Ciężko jest ustawić wysokie regały czy wykonać szafę. Poddasze nie pozwala na korzystanie z oczywistych i powszechnie znanych rozwiązań. Trzeba zdecydowanie więcej polotu, kreatywności a także pomysłu. Dlatego też projektowanie wnętrz ze skosami często powierza się specjaliście. Architekt wnętrz chętnie i z dużymi pokładami energii zaangażuje się w wykonanie projektu sypialni na poddaszu. Naturalnie wszystko będzie uzgadniane z osobą, która ma tam zamieszkiwać – przede wszystkim chodzi o dobór kolorów a także materiałów. W projektach sypialni znajdujących się na poddaszu zdecydowanie najczęściej występują kolory w pełni neutralne – beże, biele. Praktycznie nigdy nie używa się kolorów mocnych, wyrazistych. Mogą one pojawić się w dodatkach ale zdecydowanie mniej i rzadziej.

projektowanie wnętrzDodatkowo wszystko zależy od tego jaki typ poddasza posiadamy. Jeśli jest to stosunkowo wysokie poddasze można nawet wykonać szafę w zabudowie. Dzięki temu od razu powstanie drobna garderoba, a co za tym idzie porządek. Większy problem powstaje, jeżeli skosy są niskie. Wówczas należy postawić łóżko – też nie nazbyt wielkim materacu, bowiem podczas wstawania można nabić sobie niemałego guza. Dodatkowo pod uwagę należy wziąć fakt niskich nocnych stolików na których znajdują się lampy. Nie mogą one mieć dużych kloszy niemieszczących się do poddasza – nieopatrzne okręcenie się czy uderzenie ręką może sprawić, że źródło światła upadnie na ziemię i się rozbije. Architektura wnętrz opierających się na skosie musi wziąć także pod uwagę fakt czy w pomieszczeniu znajduje się źródło naturalnego światła – czyli okno. Jeśli nie sufit przeważnie malowany jest w kolorze pastelowego błękitu. Ma on na myśl przywodzić błękit nieba.

W Szczecinie wiele osób natomiast decyduje się na tak zwane otwarte poddasze. Charakteryzuje się ono schodami prowadzącymi bezpośrednio na nie, a z góry niczym z balkonu można zobaczyć resztę domu. Innowacyjne, prawda?

Więcej na http://kokowski.com