Sposoby na zdrową wodę – filtry w domu

O tym jak ważna jest woda w naszym życiu i całym ekosystemie prawdopodobnie nie trzeba nikogo przekonywać. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od jej jakości.

Dobre filtry do wody pitnej coraz powszechniejsze

Filtry do wody pitnejNie każda woda ma takie same składniki i właściwości. Bardzo wiele zależy od tego skąd czerpiemy wodę i czy poddajemy ją potem dalszym procesom. Od zawsze specjaliści przestrzegali przed spożywaniem wody prosto z kranu. Wodociągi miejskie najczęściej dostarczają wodę kiepskiej jakości, która jest co prawda teoretycznie zdatna do picia, ale w praktyce zawiera niekiedy całą tablicę Mendelejewa.

Na szczęście współczesna technologia wie jak sobie z tym radzić. Wraz z modą na ekologię i zdrowy styl życia poświęcono uwagę także na jakość wody i jej wpływ na ludzki organizm. Najczęściej woda, którą doprowadzają rurociągami do naszych mieszkań wodociągi miejskie jest bardzo twarda. Taka twardość wody spowodowana jest zbyt wysokim poziomem soli wapnia i magnezu. Sposobem na nią są zmiękczacze wody. Dzięki nim zostanie zniwelowany problem osadu z kamienia na armaturze oraz chronimy urządzenia AGD. Sprzątanie z pewnością będzie znacznie prostsze i przyjemniejsze. Eksperci twierdzą także, że miękka woda bardziej się pieni, dzięki czemu zużywamy mniej kosmetyków i środków piorących.

Warto także wspomnieć o tych najważniejszych korzyściach, które płyną dla naszego zdrowia. Zmiękczacze wody przyczyniają się do profilaktyki wielu chorób. Pijąc miękką wodę mamy mniejsze szanse alergii, chorób oczu, marskości wątroby czy kamieni nerkowych. Innym sposobem na uzdatnianie wody są filtry odwróconej osmozy. Tutaj działanie jest znacznie rozszerzone, ponieważ oprócz usunięcia bakterii, wirusów i związków organicznych pozbywamy się dzięki nim także zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych.

Można zatem śmiało powiedzieć, że filtry odwróconej osmozy powodują, że otrzymujemy niemal całkowicie czystą wodę. Dzieje się tak dzięki filtrowaniu wody pod ciśnieniem przez półprzepuszczalną błonę, wtedy otrzymujemy czystą, wręcz krystaliczną wodę. Wbrew pozorom to rozwiązanie ma także słabe strony, ponieważ wraz z niechcianymi składnikami wody usuwane są także potrzebne naszym organizmom minerały. Dlatego filtry odwróconej osmozy stosowane są z mineralizatorami, które ponownie nadają jej dobroczynne dla nas składniki. Tego typu dobre filtry do wody pitnej należą do grupy najbardziej skutecznych i jednocześnie najdroższych.

Dla osób mnie wymagających i o ograniczonym budżecie poleca się filtry dzbankowe, które poradzą sobie z oczyszczeniem wody do przygotowania ciepłych napojów.