Sposoby na pozbycie się wilgoci

Pleśń i grzyb w starym budownictwie to widok, który zdarzał się nader często, na szczęście nowoczesne budynki bardzo rzadko spotykają się z takim problemem. Uniknięcie wilgoci jest możliwe dzięki dobrej hydroizolacji fundamentów, gdyż zapobiega ona wystąpieniu zjawiska podciągania kapilarnego. Czasem jednak zdarzy się, że na ścianach dojrzymy wilgoć.

Metody osuszania piwnic i murów

osuszanie murówNajwidoczniej woda z gruntu znalazła jakąś nieszczelność, którą mogła przesunąć się w górę i zawilgocić mury. Wpływ na pojawienie się wilgoci mogły mieć także intensywne opady deszczu, z którymi mury sobie nie poradziły. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów – inwazyjnych i nieinwazyjnych – pozbywania się wilgoci. Jednym z nich jest osuszanie murów i piwnic. Proces ten polega na ogrzaniu temperatury w pomieszczeniu do kilkudziesięciu stopni, aby w ten sposób doprowadzić do odparowywania wilgoci z wierzchniej warstwy muru. Minusem jest to, że może zdarzyć się, iż wilgoć z powierzchni po prostu ucieknie głębiej – efekt pozbycia się wilgoci będzie więc chwilowy, gdyż jej niewielka ilość może po pewnym czasie od zakończenia nagrzewania z powrotem wydostać się na powierzchnię. Mimo tego jest to metoda polecana przez osoby posiadające doświadczenie w pozbywaniu się wilgoci.

osuszanie murówDo przeprowadzenia procesu osuszania murów i piwnic potrzebujemy dwóch urządzeń – nagrzewnic oraz wentylatorów. Wśród tych pierwszych, wymienić można nagrzewnice olejowe, elektryczne oraz gazowe. Jeżeli zależy nam na niekosztownej eksploatacji, przyjrzyjmy się dokładnie specyfikacji każdej z nich. Biorąc pod uwagę nagrzewnicę gazową, pamiętajmy, że podczas spalania propanu-butanu wytwarzany jest dwutlenek węgla i para wodna, przez co wzmaga się wilgotność powietrza. Możemy więc przez przypadek uzyskać efekt odwrotny od oczekiwanego. Wybierając odpowiedni rodzaj nagrzewnicy, weźmy pod uwagę także wentylatory. Pozwolą one na wydmuchanie gorącego, wilgotnego powietrza poza budynek. To zapobiegnie cyrkulacji powietrza wewnątrz pomieszczenia. Wśród innych metod polecanych do osuszania murów i piwnic, wymienić można jeszcze osuszanie absorpcyjne, polegające na pochłanianiu wody przez odpowiednie środki posiadające w swoim składzie substancje absorbujące. To między innymi żel krzemionkowy lub silikonowy.

Wybierając tę metodę, możemy być pewni jej skuteczności, jednak pamiętajmy o pozostałych możliwościach – o metodach inwazyjnych takich jak: iniekcja, iniekcja krystaliczna oraz termoiniekcja. Przy tych sposobach wykorzystuje się żywicę metylosilikonową lub roztwory cementowe z aktywatorem krzemianowym.