Rodzaje zbiorników na szambo

Każda działka, na której ma powstać zabudowa użytkowa, bez względu na jej umiejscowienie musi zostać podłączona do kanalizacji. Nie dotyczy to tylko posesji w okolicach wiejskich, gdzie nie została doprowadzona kanaliza, a właściciele są zmuszeni do samodzielnego zaopatrzenia się w system odprowadzania zanieczyszczeń.

Szamba cieszą się uznaniem

szamba betonoweWielu z nich decyduje się więc na oczyszczalnie ekologiczne przydomowe, które świetnie spełniają swoją rolę, jednak są one bardzo drogie i nie mogą zostać położone w każdym miejscu. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest więc budowa szamba z wykorzystaniem właściwego typu zbiornika. Podejmując decyzję o podłączeniu szamba do domu trzeba nie tylko znać wszelkie przepisy związane z uzyskaniem pozwolenia, ale również wybrać rodzaj zbiornika, który będzie najlepiej nadawał się na daną działkę. Producenci oferują aż trzy typy pojemników na zanieczyszczenia, które w zależności od wielu czynników trzeba dopasować. Dostępne są więc zbiorniki betonowane w wyznaczonym miejscu na posesji, gotowe zbiorniki betonowe oraz zbiorniki z tworzyw sztucznych. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak szamba betonowe z Warszawy cieszą się największym uznaniem. Wynika to głównie z faktu, że każdy zbiornik jest bezodpływowy, ale przede wszystkim prefabrykowany. Można go zastosować bez względu na poziom wody gruntowej, poza tym jest odporny na wszelkie uszkodzenia, co sprawia, że można użytkować go przez wiele lat.

szamba betonoweDostępny jest w kilku rozmiarach, które determinują jaką odległość od danych miejsc na działce trzeba zachować, aby wszystko było zgodne z prawem. Jedynym minusem w przypadku zbiornika z betonu jest fakt, że jego montaż zazwyczaj odbywa się przy pomocy dźwigu, aby właściwie umiejscowić go we wcześniej przygotowanym dole. Musi on posiadać wystarczającą głębokość, aby podczas podniesienia się poziomu wody nie doszło do wycieków. W przypadku zbiorników z tworzyw sztucznych jedyne wątpliwości budzi fakt, że są one bardzo delikatne i pod wpływem większego ciśnienia czy różnicy temperatur mogą się uszkodzić. Dlatego warto wiedzieć jaki zbiornik będzie najlepszy do przydomowego szamba. Bez względu na to, jak dużą mamy działkę oraz jak wygląda jej zagospodarowanie trzeba mieć na uwadze, że wybór zbiornika na szambo wymaga dużej uważności.

Trzeba pilnować nie tylko samego montażu, ale również częstotliwości wywozu nieczystości zależnego od wielkości zbiornika. Warto wybierać spośród tych prefabrykowanych, które posiadają właściwe certyfikaty oraz gwarancję całkowitej szczelności, ponieważ przekłada się to na nie tylko na komfort mieszkania, ale również na ekologię.