Rodzaje systemów do asekuracji

Praca na wysokości zawsze łączy się z ogromnym ryzykiem. Jednak na rynku istnieje wiele firm, które tworzą nowoczesne systemy do asekuracji. Jest ich bardzo dużo, wystarczy tylko dostosować je do wykonywanych zleceń. Oczywiście nie można zapominać o innych równie istotnych rzeczach, jak ubiór, odpowiednie antypoślizgowe buty i kask. Mając to wszystko można rozpocząć pracę.

Prawidłowa asekuracja na dachu

Używając asekuracji najczęściej pracuje się na dachu. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest stosowanie balustrad. W ten sposób zapewnia się ochronę wszystkim osobom. Jest to podstawowe zabezpieczenie. Co więcej, są wolnostojące, w związku z tym nie naruszą struktury dachu niezależnie od materiału, z którego jest wykonany. Wyróżnia się przede wszystkim balustrady wolnostojące ocynkowane ogniowo, lakierowane proszkowo, aluminiowe, a także ocynkowane składane. Ostatni rodzaj pozwala na swobodne przenoszenie konstrukcji i łatwe złożenie, kiedy nie jest potrzebna. System do asekuracji na dachu może być również oparty na linach. Charakteryzuje się tym, że ogranicza dostęp do konkretnych miejsc, a także powstrzymuje w razie upadku. Zazwyczaj są to konstrukcje, które oparte są na masach kotwiczących. Na jednym odcinku bez problemu może pracować od dwóch do trzech pracowników.

Oczywiście wszystko zależy od danego modelu asekuracji, który się wybierze. Niektóre z nich są wolnostojące i bez problemu można zamienić miejsce użytkowania i dodatkowo nie ingeruje w poszycie dachu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by zastosować bezpieczne podesty dachowe. Kolejny system asekuracyjny również opiera się na linie, lecz dodatkowo zawiera linkę bezpieczeństwa. Najczęściej montowany jest bezpośrednio do dachu, ale też można instalować go powierzchniowo. Ostatnim systemem, który można wyróżnić to tzw. ochrona indywidualna. Stosuje się tutaj punkty zaczepowe. Najczęściej z jednego może korzystać tylko jedna osoba. Tak samo, jak w wyżej wymienionych przypadkach zabezpiecza przed upadkiem i ogranicza dostęp do wyznaczonych miejsc. Co więcej, w tym wypadku pracownicy muszą posiadać specjalne szelki, do których przyczepia się karabinek. Obecnie na rynku wyróżnia się wiele systemów do asekuracji dachu.

Dzięki temu, że firmy mają tak duży wybór, bez problemu mogą dostosować się do wymagań klientów i zastosować takie zabezpieczenia, które będą również najlepsze dla pracowników. Najważniejsze jest to, by nie przeszkadzały im w pracy. Swobodne ruchy zapewniają również większe poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim pozwalają na szybkie wykonanie danego zlecenia.