Rodzaje saun

Osoby, które chcą się zrelaksować i poprawić sobie samopoczucie, z pewnością nie raz zastanawiały się nad wizytą w saunie – za sauną przemawia także fakt, że pobyt w tak nagrzanym pomieszczeniu może wpływać pozytywnie na zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby kardiologiczne czy bóle reumatyczne – dzięki pobytowi w saunie, dolegliwości mogą stać się o mniej odczuwalne.

Sauny nowoczesne coraz popularniejsze

sauny nowoczesneNie każdy z nas jednak wie, że nie ma jednego rodzaju sauny, a jest ich kilka. Wyróżnić tutaj można saunę suchą, mokrą, parową oraz saunę infrared. Jeżeli w niedługim czasie czeka nas budowa własnego domu – może warto zastanowić się nad tym, czy nie przeznaczyć jednego małego pomieszczenia właśnie na łaźnię? Sauny nowoczesne w domu można spotkać coraz częściej. Dzięki temu relaks jest możliwy w dowolnym, wybranym przez nas momencie, o każdej porze dnia czy nocy. Która sauna będzie jednak najlepsza? Jeżeli zdecydujemy się na łaźnię parową, czeka nas zwiększona wilgotność powietrza przy zachowaniu dość łagodnej temperatury – to znaczy do 50 st. C. Takie warunki pozwolą naszym mięśniom rozluźnić się, a krążenie ulegnie poprawie. Możemy liczyć także na dotlenienie organizmu – z pewnością po kilkunastominutowej wizycie w saunie poczujemy się lepiej.

sauny nowoczesneW saunie suchej panuje o wiele wyższa temperatura przy niższej wilgotności. Dzięki niej praca serca może poprawić się, a przy tym wizyta w saunie fińskiej pozwala spalić kalorie. Ta sauna to dobry wybór, jeśli chcemy wzmocnić swoją odporność. Należy jednak pamiętać, że nie jest to najlepsza opcja, jeśli choroba już nas złapała – wówczas pobyt w saunie może sprawić, że nasz stan się pogorszy, chociaż wydawałoby się, że wypocenie jest korzystne. Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem do domu jest jednak sauna infrared, czyli sauna wykorzystująca promienniki podczerwieni. To one produkują przyjemne dla organizmu ciepło. O tej saunie z pewnością słyszały kobiety, które od lat walczą z cellulitem – według producentów saun infrared, pobyt w nich pozwala na pozbycie się pomarańczowej skórki, gdyż promieniowanie podczerwone grzeje bezpośrednio skórę (nie powietrze dookoła), i wpływa na tkanki podskórne.

Każda z wymienionych saun ma swoje zalety – warto dokładnie zapoznać się z nimi, jak i z wadami poszczególnych typów saun, aby podjąć jak najlepszy wybór. Pamiętajmy, że wybudowana sauna będzie nam służyć przez długie lata – dlatego decyzja powinna być przemyślana, nie podjęta spontanicznie. Tylko wtedy będziemy chętnymi odwiedzającymi własną saunę, pomieszczenie zaś nie będzie miesiącami ziało pustką.