Rodzaje kompresorów

Osoby, którym branża pneumatyki nie jest obca, z pewnością wiedzą, że podstawowych urządzeń, jakimi są kompresory, jest na rynku całe mnóstwo. Różnią się nie tylko budową, ale i używanym rodzajem czynnika roboczego (może to być na przykład olej). Jeżeli stoimy przed zakupem sprężarki, możemy zastanawiać się, jak dokonać najlepszego wyboru – który kompresor najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku?

Kompresor tłokowy i śrubowy

kompresor na 230vOdpowiedź na to pytanie nie jest prosta – należy bowiem rozważyć różne kwestie. Wpierw jednak warto wiedzieć w ogóle, jakie rodzaje sprężarek dostępne są w sklepach ze sprzętem na sprężone powietrze. Jednym z najpopularniejszych typów kompresorów są kompresory tłokowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich działanie opiera się na tłoku. Dzięki niemu w każdym cyklu pracy urządzenia możemy zaobserwować zwiększanie i zmniejszanie objętości komory i regularny wypływ sprężonego powietrza w odpowiednim, określonym w cyklu momencie. Producenci, w celu uzyskania wyższego ciśnienia na wylocie, skonstruowali sprężarki wielostopniowe, których efektywność jest o wiele wyższa. Obok sprężarek tłokowych, w ofercie producentów znajdują się kompresory śrubowe. Tutaj konstrukcja oparta jest nie na tłoku, a na wirnikach w kształcie śrubowym – to od nich właśnie pochodzi nazwa urządzenia.

kompresor na 230vIstnieją także mniej popularne kompresory spiralne – tutaj dwa główne elementy przypominają swoim kształtem spiralną wstęgę – jeden z elementów porusza się, drugi zaś jest nieruchomy. W ten sposób miejsce zetknięcia się dwóch części regularnie się przesuwa, co ma wpływ na zmniejszenie objętości komory sprężania. Obok sprężarek spiralnych w asortymencie natrafimy na kompresory łopatkowe oraz przepływowe. Czasami spotkać można również sprężarki promieniowe oraz membranowe. Jeżeli obiektem naszych poszukiwań jest kompresor na 230 v do warsztatu, to najlepszym wyborem będą pierwsze z dwóch wspomnianych kompresorów – tłokowe lub śrubowe. Ważną kwestią jest też czynnik roboczy, o czym wspomniane zostało na początku. Może nim być na przykład olej. Choć kompresory olejowe wymagają poniesienia pewnych kosztów podczas eksploatacji, to są to urządzenia wydajne i pracujące efektywnie, dlatego warto się na nie zdecydować.

Zwolennicy kompresorów bezolejowych wskazują na ich bezawaryjność i możliwość szybkiej i skutecznej konserwacji. Jak widać, nie ma jednego słusznego wyboru. Wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety, a tak szeroka oferta producentów wcale nie ułatwia nam podjęcia decyzji – warto więc dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw.