Rodzaje farb do mebli drewnianych

Coraz więcej osób korzysta z możliwości malowania mebli w domowym zaciszu. Jest to nie tylko sposób na ich odnowienie, ale również dopasowanie do zmienionej aranżacji wnętrza. Kiedy decydujemy się na zmiany w wystroju pomieszczeń, wcale nie musi się to wiązać z bardzo dużymi wydatkami. Wystarczy poświęcić trochę czasu, aby własnoręcznie wprowadzić zmiany.

Równomiernie kryjąca farba

farba do mebliJednym ze sposobów odmienienia mieszkania jest właśnie przemalowanie starych mebli. W jaki sposób podejść do tematu, aby zmiany nie zajęły nam dużo czasu? Najważniejszą rzeczą jest dobór odpowiedniej farby. Czasy, w których meble pokrywano jedynie lakierem do drewna lub farbami olejnymi już dawno minęły. Dzisiaj na rynku znajdziemy produkty, które są o wiele bardziej wydajne i bezpieczne w stosowaniu. Sklepy oferują między innymi emulsje przeznaczone właśnie do malowania mebli. Wyróżniają się one tym, że nie mają bardzo intensywnego zapachu. Dodatkowo szybko schną, są łatwe w użyciu i całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Dobrze dobrana farba do mebli drewnianych pozwoli na równomierne pokrycie powierzchni powłoką o intensywnym kolorze. Pierwszą grupą dostępnych na rynku produktów są już gotowe emulsje. Najczęściej sprzedawane w puszkach lub specjalnych pojemnikach. Przed ich użyciem wystarczy wstrząsnąć opakowaniem, a następnie można przejść do malowania. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które nie lubią tracić czasu na zbędne przygotowania.

farba do mebliDrugą grupą są farby proszkowe, które jak sama nazwa sugeruje, sprzedawane są w formie proszku. Przed rozpoczęciem malowania należy w odpowiednich proporcjach rozrobić je z wodą, dokładnie mieszając, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Oprócz tych dwóch grup emulsji w sklepach z akcesoriami do renowacji mebli znajdziemy również woski, tusze oraz farby vintage. Wybierając któryś ze wspomnianych wcześniej produktów, możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować powierzchnię i wybrać dobre pędzle, aby powłoka była równomierna i bardzo estetycznie się prezentowała. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się techniki postarzania mebli. Wiele filmów instruktażowych dostępnych w internecie sugeruje, że do uzyskania takiego efektu potrzebne jest bardzo dużo czasu i cierpliwości.

Nie do końca jest to prawda – specjalne farby, których skład został wzbogacony o sól, pozwalają na wykonanie mebli w stylu vintage w domu, bez konieczności pokrywania powierzchni wieloma preparatami. Warto zdecydować się na zakup takich farb, jeśli zależy nam na uzyskaniu niepowtarzalnych mebli.