Remonty w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie w domu, które się chyba najbardziej brudzi. Mamy tam styczność z różnymi płynami, z jedzeniem, jak również z silnymi środkami czyszczącymi. Dochodzi także kwestia gorących naczyń i zimnych mrożonek, stukania tłuczkiem, cięcia nożem czy innych powodujących uszkodzeń rzeczy.

Remonty i wymiana szafek

remontyW związku z tym remont kuchni wykonywany jest najszybciej od momentu wybudowania domu. Jak przebiega taki remont? Co możemy łatwo wymienić, a z czym będzie problem? Z pewnością najbardziej niszą się blaty kuchenne. Mało kto wybiera trwałe blaty kamienne, które przez lata pozostaną w stanie niezmienionym. Zazwyczaj są to zwykłe blaty z tworzywa sztucznego, które są tanie, ale szybko się odkształcają i odbarwiają. Na szczęście wymiana blatów nie jest problematyczna. Stanowią one osobną część, chodź są dobrze osadzone na szafkach kuchennych. Trzeba je tylko zdemontować i założyć nowe. Remonty w kuchni mogą dotyczyć także małych elementów, takich jak uchwyty i gałki od szafek i szuflad. Często zamykamy je trzaśnięciem czy pchnięciem, przez co takie uchwyty się niszczą. Ich wymiana jest łatwa, ponieważ wystarczy je odkręcić i przymocować nowe. Nowe gałki mogą też nadać nowego charakteru w kuchni, na przykład jeśli dobierzemy takie w kontraktującym do mebli kolorze. Często w kuchni wymieniane są także płytki podłogowe i ścienne, te znajdujące się między szafkami wiszącymi, a stojącymi. Takie remonty są już bardziej skomplikowane, bo kafle trzeba skuwać, wyrównywać powierzchnię ściany lub podłogi, potem znowu kleić kafle i fugować.

remontyTrwa to dosyć długo, więc mamy utrudniony dostęp do kuchni. To też kosztowny remont, bo do wykonania jest wiele prac bardziej skomplikowanych niż odkręcenie uchwytów do szafek. Jednak kafle kuchenne są najbardziej narażone na zabrudzenia, szczególnie te znajdujące się przy kuchence i zlewozmywaku. Najrzadziej w kuchni wymienia się zabudowę. Kupuje się ją na lata i wymienia co najwyżej wspomniane blaty czy gałki. Oczywiście jest możliwość zmiany frontów kuchennych, jednak jest to dosyć kosztowne i kłopotliwe, bo trzeba zazwyczaj wybrać opcje docinania płyt na wymiar, tak by pasowały do obecnej zabudowy. Remontu kuchenne mogą oczywiście dotyczyć malowania ścian i sufitów. To proste prace, które można nawet wykonać samodzielnie. Dzięki temu kolor zostanie odświeżony, a kuchnia będzie wyglądała bardziej estetycznie. Konkludując, remont kuchni bywa problematyczny, jednak niezbędny.

Poza wielkimi zmianami całej zabudowy warto jest pomyśleć o drobnych sprawach, takich jak wykończenia szafek, czy wymiana blatów kuchennych na bardziej trwałe.