Profilowanie płyt warstwowych – co nam może dać?

Wykorzystanie płyt warstwowych w nowoczesnym budownictwie jest niesamowicie powszechne. Rozwiązanie jest bardzo doceniane ze względu na swoją bogatą funkcjonalność. Projektanci mogą liczyć na ich niezawodność w aspekcie hydroizolacji, jak i termoizolacji – by uzmysłowić, jak skuteczne jest to rozwiązanie wystarczy przywołać fakt, że rozwiązanie jest z powodzeniem wykorzystywane w chłodniach.

Płyty idealne na dom

płyty warstwowePrzedsiębiorcy cenią sobie ich wytrzymałość i funkcjonalność, a ich stosunkowo niska cena pozwala na opieranie na nich systemów ocieplenia i zabezpieczenia przed zawilgoceniem budynków. By nadać zadowalający wygląd płycie warstwowej należy ją odpowiednio wyprofilować. Rodzaj profilowania wpływa na głębokość przetłoczenia, możemy w ten sposób, oprócz rozróżnienia na głębokie i płytkie typy, wymienić siedem odmian procesu. Przy płytach ściennych, zarówno na okładzinie wewnętrznej, jak i zewnętrznej, najczęściej wykorzystywane są jego płytsze profilowanie, głębsze jest natomiast jednostronne i służy do nadawania wyglądu instalacjom dachowym z poliuretanu (PUR). Najpopularniejszymi profilowaniami na rynku są zdecydowanie liniowe (stosowane w płytach z rdzeniem poliuretanowym), rowkowe, mikroprofilowane (jedynie dla płyt warstwowych PUR) oraz o profilu gładkim (dla płyt styropianowych, polizocyjanurowych oraz PUR). Płyty warstwowe rowkowe pozwalają uzyskać ciekawy efekt architektoniczny.

płyty warstwoweRozwiązanie jest dedykowane dla wykładzin zewnętrznych i zalecane do stosowania w przypadku wykorzystania płyt z rdzeniem poliuretanowym lub poliizocyjanuratowym. Co więcej jest to rozwiązanie osiągające najlepsze wyniki izolacji akustycznej, co przy atutach w postaci wysokiej ognioodporności i izolacji cieplnej wydaje się idealnym wyborem między innymi dla obiektów umiejscowionych niedaleko często uczęszczanych dróg szybkiego ruchu oraz linii kolejowych. Oprócz wymienionych możemy znaleźć również płyty styropianowe liniowe, faliste oraz trapezowe, które są często stosowane przy dachach o małym kącie nachylenia. Płyty warstwowe są przede wszystkim materiałem budowlanym, jest jednak szeroko wykorzystywana ze względu na swoje niezwykłe właściwości.

Dzięki swojej wytrzymałości mechanicznej na poziomie 15 t/m2 pozwala na swobodne stawianie mobilnych łatwych w montażu i demontażu obiektów, co znacznie zmniejsza koszty przedsiębiorstw budowlanych. Najczęściej służy jednak jako element ocieplenia budynku oraz jego właściwej hydroizolacji, w czym przebija wszystkie inne materiały nie tylko swoją skutecznością, ale również ceną.