Produkcja kostki granitowej

Kostka granitowa jest niezwykle wdzięcznym materiałem. Jest niezwykle wytrzymała i trwała oraz odporna na różne warunki atmosferyczne i inne szkodliwe zjawiska, a przy tym bardzo estetyczna. Od lat zdobi ona ulice, podjazdy i ogrody.

Jak tworzona jest granitowa kostka?

kostki granitoweKostkę granitową można znaleźć w różnych odcieniach szarości, a także barwioną na czerwono. Materiał ten jest w pełni naturalny, dlatego poszczególne partie różnią się między sobą, sprawiając, że jest on jeszcze bardziej unikalny i niepowtarzalny. Jego produkcja podzielona jest na kilka etapów. W pierwszym etapie przygotowywany jest materiał kamienny. Zaraz po wydobyciu jest on zanieczyszczony ziemią, piaskiem, czy betonem, dlatego konieczne jest jego dokładne oczyszczenie. Większość zanieczyszczeń zostaje usunięta z materiału kamiennego i w zależności od zakładu produkcyjnego – materiał zostaje umyty. W przypadku, gdy materiał jest dokładnie czyszczony już na etapie jego przygotowania do produkcji, cena i jakość produktu końcowego są wyższe, niż dla materiału, w którym zanieczyszczenia nie są tak dokładnie usuwane. Kostki wykonane z materiału, który nie został dokładnie umyty przed produkcją, mogą być pokryte osadami typu beton, czy asfalt – obłupaniem takich elementów zajmują się brukarze podczas układania kostki.

kostki granitowePrzygotowany w ten sposób materiał kamienny jest następnie transportowany do maszyny, w którym zostaje kruszony i łupany oraz formowany w kostkę granitową o standardowych wymiarach. Producent kostki granitowej na tym etapie stara się w pełni wykorzystać wydobyty materiał, dlatego pozostałości z procesu produkcji przekształcane są na przykład w kruszywo granitowe – stosowane w budownictwie lub w ogrodach. Bardzo często ponownie wykorzystywane są odpady powstałe podczas pierwszej segregacji i oczyszczania materiału – jako podsypka, czy kruszywo do podbudowy i utwardzania dróg. Po przełupaniu i formowaniu kostki granitowej następuje etap końcowej segregacji, podczas którego materiał po raz kolejny jest sprawdzany i oczyszczany. Na tym etapie elementy zanieczyszczone w taki sposób, że niemożliwe jest ich oczyszczenie, zostają najczęściej przekształcane w kruszywo.

Kostka granitowe to materiał naturalny, dlatego mogą pojawić się na nim różnego rodzaju zanieczyszczenia, niedoskonałości i nierówności. Już na etapie produkcji jest on dokładnie selekcjonowany i oczyszczany, dzięki czemu do użytku trafiają wysokiej jakości elementy. Przed ułożeniem kostki – czy to w ogrodzie, czy na podjeździe – warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta, by efekt był zadowalający.