Proces mielenia farb proszkowych

Na przestrzeni ostatnich lat sporą popularnością cieszą się farby proszkowe, które wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Farby proszkowe uważane są za bezpieczne lakiery proszkowe, do których produkcji nie wykorzystuje się żadnych toksycznych rozpuszczalników mogących negatywnie oddziaływać zarówno na środowisko, jak i wrażliwy organizm ludzki.

Mielenie farb w młynie bijakowym

mielenie farb proszkowych	Jak przebiega proces produkcji farb i dlaczego tak ważne jest dokładnie rozdrobnienie powstałego podczas produkcji proszku? Na samym wstępie warto zaznaczyć, że produkcja farb proszkowych jest procesem złożonym, w którego skład wchodzi kilka etapów pracy wykonywanych w konkretnej, chronologicznej kolejności. Proces ten składa się z czterech podstawowych czynności. W pierwszej kolejności wszystkie surowce wykorzystywane podczas produkcji farb są dokładnie ważone. Na tym etapie bardzo istotny jest dobór odpowiednich proporcji, wszystkie surowce muszą być więc dokładnie zważone, ponieważ czynność ta pozwoli określić ile gram danego surowca powinno zostać wykorzystane podczas produkcji. Odpowiednio dobrane składniki trafiają następnie do wytłaczarki, w której surowce stapiają się ze sobą w jedną, zbitą masę. Co ciekawe proces ten może trwać od kilku, do nawet kilkunastu godzin – czas stapiania się surowców uzależniony jest ściśle od ich właściwości. Gorąca, zespolona ze sobą mieszanka składników, rozgniatana jest następnie przez grube walce, które formują surowce w cienką, długą wstęgę.

mielenie farb proszkowych	Kolejny etap polega na mieleniu surowców, które muszą zostać jeszcze bardziej rozdrobnione. Dokładne mielenie farb proszkowych odbywa się najczęściej w dużym młynie bijakowym, który podczas procesu mielenia jest chłodzony. Farby muszą zostać wówczas dokładnie rozdrobnione, nawet najmniejsza grudka rzutuje bowiem na jakości owej farby, która automatycznie traci swe właściwości. Powstałe w ten sposób ziarna o określonej wielkości są idealnie rozdrobnione, dzięki czemu farba nanoszona metodą proszkową gwarantuje równe, jednolite krycie już przy pierwszej, cienkiej warstwie. Na samym końcu warto również wspomnieć o tym, że odpowiednio przemielone farby proszkowe posiadają charakterystyczną konsystencję.

Malowanie proszkowe polega na nakładaniu naelektryzowanych ziarenek proszkowych m.in. na metalowe elementy, do których farba proszkowa przywiera bardzo szczelnie. Malowanie proszkowe uznaje się obecnie za najskuteczniejszy sposób trwałego barwienia metalowych przedmiotów, na których farba może utrzymać się nawet przez kilkadziesiąt lat.