Praktyczna mata wiklinowa do ogrodu

Wiklina tworzona z młodych pędów brzozy ponownie cieszy się dziś dużą popularnością. Materiał ten jest bowiem podatny na obróbkę, można mu więc nadawać różne kształty. Szczególną popularnością cieszą się dziś zwłaszcza wiklinowe maty, które posiadają wszechstronne zastosowania. W jaki sposób wykonuje się wiklinowe maty oraz do czego są one dziś najczęściej stosowane?

Mata wiklinowa w różnych rozmiarach

mata wiklinowaMaty wiklinowe tworzy się z długich, prostych i elastycznych gałęzi wierzby. Istnieją dwa podstawowe sposoby obróbki wikliny: metoda ręczna oraz metoda maszynowa. Ręczne wyplatanie wikliny było w przeszłości bardzo popularne zwłaszcza na polskich wsiach. Gospodynie domowe wyplatały wówczas różnego rodzaju ozdoby oraz wiklinowe kosze i koszyczki, w których przechowywano m.in. żywność oraz odzież. W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszy się natomiast maszynowe wyplatanie wikliny, które pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu i jest również stosunkowo tanie. Za pomocą tej właśnie metody powstaje m.in. mata wiklinowa do ogrodu, która występuje w rożnych rozmiarach i produkowana jest z naturalnego surowca najwyższej jakości. Mata ta jest znacznie cieńsza i bardziej elastyczna od wiklinowych płotów, w których stosuje się bardziej zaawansowane i grubsze sploty.

mata wiklinowaMaty wiklinowe z powodzeniem stosuje się jako uzupełnienie standardowego ogrodzenia metalowego czy balustrady balkonowej. Plecionki te chronią wówczas naszą posesję od wiatru oraz kurzu. Izolują nas również od hałasu, który odbija się od ściany i zostaje tym samym skutecznie stłumiony. Wiklinowe ściany uchronią nas również przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, pozwolą nam więc również zachować prywatność. Ponadto pełnią one także funkcję czysto estetyczną – upiększą one każą przestrzeń i będą idealnie komponować się z ogrodowymi roślinami czy drewnianymi altankami. Produkt ten może być również stosowany jako swoista podpora dla roślin pnących. Montaż wiklinowej siatki jest bardzo łatwy. Maty montujemy bezpośrednio do siatki lub barierki za pomocą drutu. W przypadku metalowych barierek czy płotów istnieje również możliwość trwałego przytwierdzenia maty za pomocą gwoździ lub kleju. Odpowiednio zaimpregnowane siatki wiklinowe mogą posłużyć nam nawet kilka lat.

Maty wiklinowe można również ciąć na mniejsze kawałki, w ten sposób powstaną praktyczne maty kuchenne, które ochronią blat stołu przed gorącymi naczyniami. Warto również podkreślić, że wiklinę można barwić za pomocą naturalnych, ekologicznych barwników. Należy również nadmienić, że cena owych mat jest bardzo przystępna, na jej zakup może więc sobie pozwolić praktycznie każdy.