Poprawna eksploatacja piły trakowej

Drewno może być obrabiane w różny sposób. Można je na przykład przecierać, a wykonuje się to za pomocą maszyny wyposażonej w piłę trakową. Dobór piły zależy jednak od rodzaju drewna, a dokładniej od jego twardości. Inną piłę należy wybrać, jeśli mamy do czynienia z drewnem miękkim surowym, takim jak brzoza, olcha, świerk czy chociażby sosna, a inną, gdy chcemy obrabiać drewno twarde.

O czym pamiętać, użytkując trak

piła trakowaTutaj wyróżnić można jesion, buk, grab, heban, wiąz i oczywiście dąb. Aby piła trakowa sprawowała się dobrze, powinniśmy zawsze eksploatować ją w sposób właściwy. Chodzi tutaj między innymi o odpowiedni czas pracy – piła po długiej i intensywnej pracy może się przegrzać i przestanie być odpowiednio wydajna. Wówczas konieczne jest zaprzestanie pracy, producenci polecają przerwę na około 12 godzin. Po tym czasie można naostrzyć piłę i użyć jej ponownie. Przegrzewanie się piły jest naturalne, dlatego należy dbać o poprawne chłodzenie piły, aby charakteryzowała się ona optymalnym naprężeniem. Jeśli chodzi o wspomniane ostrzenie, tutaj wykorzystuje się do tego specjalną ostrzałkę – piłę należy przeprowadzić przez nią kilka razy. Po raz pierwszy – wstępnie, potem zaś następuje ostrzenie wyrównujące, ostatnie zaś przejście to przejście wygładzające. Koniecznością jest ostrzenie po całym profilu zęba.

piła trakowaNiestety osoby niedoświadczone popełniają błąd polegający na tym, że poddają ostrzeniu jedynie płaszczyznę natarcia zęba. Należy tego unikać, zwracajmy też uwagę na to, czy podczas ostrzenia nie powstają przypalenia. Ostrzenie pił powinno się wykonywać w miarę często, wiąże się to bowiem z wydłużeniem żywotności narzędzia. Jak to możliwe? Tak, że ostrzenie pozwala na pozbycie się mikropęknięć. Czasami podczas eksploatacji piły mogą pojawić się pewne problemy. Na szczęście producenci dają wskazówki, jak ich unikać. Na przykład gdy zauważa się pękanie od strony grzbietu, przyczyną może być przeciążenie piły. Wówczas należy po prostu zmniejszyć posuw. Inną opcją jest to, że piła się przegrzała – wtedy trzeba po prostu pozwolić jej odpocząć, o czym już zostało wspomniane, poleca się odłożenie piły na około 12 godzin.

Jeżeli dochodzi do falowania piły trakowej, może to oznaczać, że materiał poddawany cięciu został zamocowany w sposób niestabilny. Wystarczy wówczas poprawić mocowanie, aby pozbyć się problemu. Jak widać, podczas eksploatacji piły zdarzają się różne sytuacje, jednak istnieją proste sposoby na to, aby użytkowanie było bezpieczne i nie skracało żywotności narzędzia, o czym informują nas producenci.