Pomysły na ekologie – szambo plastikowe

Sposobów na ekologiczny tryb życia jest coraz więcej. Zwłaszcza domki jednorodzinne mogę skorzystać z wielu z nich, a czasem wręcz muszą. Z roku na rok coraz popularniejsza staje się fotowoltaika, stosuje się ją zresztą nawet na dachach firm i nowoczesnego budownictwa wielorodzinnego.

Szambo plastikowe czy betonowe?

szambo plastikowePanele fotowoltaiczne można przede wszystkim stosować w bardzo wielu miejscach. Mogą być zamontowane na dachu lub wolnostojąco, co daje duże możliwości. W przeciętnym gospodarstwie domowym energia pozyskana z baterii słonecznych potrafi pokryć nawet dwadzieścia pięć procent zużycia, co jest całkiem zadowalającym wynikiem. Energia słoneczna wykorzystywana jest także w lampach solarnych, które chętnie stosuje my w ogrodach. Wyglądają bardzo efektownie, a dodatkowo są niedrogie w zakupie i całkowicie bezpłatne w eksploatacji. W budownictwie jednorodzinnym oprócz fotowoltaiki bardzo popularne są też szamba. Te współczesne znacznie różnią się od tych, które stosowane były przed laty – niestarannie wykonane po kosztach, nieszczelne i groźne dla środowiska. Obecnie najczęściej można spotkać mocne szambo plastikowe lub betonowe. Mimo, iż są one wykonywane ze znacznie większą starannością, to nadal istnieje ryzyko przedostania się ścieków do okolicznych gleb i wód i skażenia biologicznego. Dlatego w szambie najważniejszy jest zbiornik szczelny, który zapobiega wydostawaniu się z niego ścieków. Szamba są stosowane głównie dlatego, że zajmują mało miejsca na działce i są tańsze w zakupie (około pięć tysięcy za zbiornik szczelny). Niestety ich regularne opróżnianie jest już dosyć kosztowne i uciążliwe. W skali roku kwota ta może wynieść nawet dwa lub cztery tysiące, w zależności od ilości gromadzonych przez rodzinę ścieków. Znacznie tańsza w eksploatacji jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która usuwa z brudnej wody wszelkie zanieczyszczenia i kieruje je do pobliskich wód gruntowych lub innych miejsc. Są one znacznie rzadziej stosowane w gospodarstwach domowych, ponieważ zajmują bardzo wiele miejsca na działce i są droższe pod względem inwestycji. Tutaj musimy liczyć się z kosztem około ośmiu tysięcy złotych, co jednak – jak już wspomniano – rekompensowane jest przez niemal bezpłatną eksploatację.

Tego typu rozwiązań powstaje na szczęście z roku na rok coraz więcej, czego przykładem mogą być fenomenalne i niezwykle proekologiczne pompy ciepła. Z podanych przykładów wynika, że najczęściej warto zdecydować się na droższą inwestycję, by następnie móc zaoszczędzić przez kilkanaście lub kilkadziesiąt kolejnych lat.