Plisa okienna – wady i zalety

Plisa okienna wydaje się być całkiem ciekawą propozycją, jeśli chodzi o wybór przesłony okiennej. Czy jednak rzeczywiście sprawdza się ona tak dobrze jak może się to na wstępie wydawać? By odpowiedzieć na to pytanie warto przyjrzeć się nieco bliżej wadą i zaletą tego rozwiązania. Na początek kilka słów o zaletach.

Plisa okienna z regulacją

plisy okiennePo pierwsze możliwość regulacji, plisa okienna jest montowana zupełnie inaczej niż wszystkie inne rodzaje rolet. Jest ona wmontowana w samą ramę okienne na dwóch listwach, z których każda daje nam możliwość regulacji. Dzięki temu mamy możliwość ustawienia stopnia przesłonięcia okna nie tylko od dołu, jak to jest w przypadku tradycyjnych rolet, ale możemy regulować także górną część, przez którą może wpadać światło, podczas gdy przesłonięta pozostaje jedynie środkowa część okna, jest to idealny sposób, jeśli chcemy jednocześnie zadbać o to by w pomieszczeniu było jasno i by nikt nie mógł bezproblemowo zaglądać do wnętrza domu czy mieszkania. Zaletą jest także łatwość regulacji, przesuwanie listwy i ustawienie jest we właściwej pozycji nie sprawia żadnego problemu, wystarczy jedną ręką ustawić pozycję listwy i pozostawić ją w wybranym miejscu, co jest zdecydowanie wygodniejszym sposobem regulacji niż tradycyjne sznurki w które wyposażona jest większość tradycyjnych rolet.

plisy okienneJeśli chodzi o praktyczność tego rozwiązania, to też nie można tu mieć większych zastrzeżeń roleta może być demontowana do mycia okien, a sama jej powierzchnia może być czyszczona, dzięki czemu zachowuje swoje walory estetyczne przez długi czas i jest bardzo komfortowa w użytkowaniu. Jeśli chodzi o estetykę jest to natomiast kwestia sporna, plisy niewątpliwie się wyróżniają, jednym taka estetyka może przypaść do gustu innym mniej, ale to już kwestia indywidualna, można jednak powiedzieć, że zasadniczo prezentują się dobrze na oknie i w zasadzie nic im pod względem walorów stylistyczny nie można zarzucić. Jedną kwestią na którą jednak warto zwrócić uwagę jest fakt, że plisy są dość cienkie. Plus i minus zarazem, jak ktoś chce mieć jasno we wnętrzu nawet przy zaciągniętej przesłonie to dobrze, jeśli ktoś natomiast chciałby stworzyć efekt półmroku – np. w sypialni to już gorzej, co niewątpliwie warto mieć na uwadze, wybierając przesłonę okienną.

Ostatni aspekt, który pewnie zainteresuje każdego to niewątpliwie cena. Z początku plisa okienna była znacząco droższa niż tradycyjne rolety – jak to zwykle bywa z nowościami, terasz różnica w cenie jest niewielka, a co za tym idzie to kryterium nie będzie miało zbyt wielkiego wpływu na wybór.