Piece nadmuchowe – zasada ich działania

Dla przeciętnego obywatela konstrukcja oraz budowa różnych urządzeń do ogrzewania jest obca. Są jednak specjaliści, którzy zmuszą znać się na zasadach działania pieców, aby mogli odpowiednio je zainstalować.

Jak zbudowany jest piec nadmuchowy?

piec nadmuchowyOsoba, która posiada piec nadmuchowy powinna przynajmniej w stopniu podstawowym wiedzieć, z jakim urządzeniem ma do czynienia, aby w przypadku awarii mogła sobie z nim poradzić. Awarie zdarzają się stosunkowo rzadko, ponieważ opierają się na solidnej konstrukcji. Najlepszy piec nadmuchowy w niskiej cenie zbudowany jest ze stalowej blachy, której grubość powinna wynosić około pięćdziesięciu milimetrów. W środku znajdują się rury. Piece z nadmuchem posiadają solidne drzwiczki wraz z dobrą uszczelką. Są żaroodporne, czyli nie przepuszczają ciepła. W palenisku znajdują się ruszty, na których pali się opał (najczęściej jest to drewno). W piecu następuje obieg powietrza. Powietrze jest najpierw zasysane, ogrzewane, a potem następuję wydmuch. Piece nadmuchowe posiadają charakterystyczny element, jakim jest wentylator służący do nadmuchu powietrza do pomieszczenia. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest równomierne rozprzestrzenienie się ogrzanego powietrza. Dzięki nadmuchowi proces ten następuje bardzo szybko. Powyżej komory spalania umieszczony jest element chłodzący i tam właśnie znajdują się wyżej wymienione rury. Producent pieców nadmuchowych zadbał o to, żeby piece te posiadały bardzo ważny element, jakim jest katalizator spalin. Gwarantuje on jakość i bezpieczeństwo, ponieważ jego zadaniem jest spalanie niedopałków. Wiemy o tym, że niedopałki wytwarzają niebezpieczny dla zdrowia i życia tlenek węgla. Piece z nadmuchem są więc bardzo bezpieczne, bo spaliny nie przedostają się do pomieszczenia, tylko są najpierw wypalane, a potem odprowadzane kominem do góry. Sam komin również powinien być zbudowany z odpowiednio grubej blachy. Wróćmy jeszcze do wnętrza samego pieca, w którym następuje szereg różnych procesów. Między innymi następuje tutaj spowolniony obieg powietrza dzięki urządzeniom takim, jak zastawki powietrza oraz wentylator promieniowy. Dzięki temu procesowi jednocześnie powietrze się ociepla się bardzo szybko (stąd szybkość ogrzewania) oraz chroni piec z nadmuchem przez nadmiernym przegrzaniem. Jest to prosty obraz zasady działania pieca nadmuchowego, który jest coraz chętniej kupowany przez osoby prywatne oraz firmy.

Na koniec można dodać, że piec nadmuchowy powinien posiadać odpowiednio wysoką cenę, ponieważ płacimy za bezpieczeństwo, ekologię i wydajność spalania, a po pewnym czasie pieniążki zainwestowane nam się zwrócą. Cena musi więc odzwiedciedlać jakość tego urządzenia.