Pianka poliuretanowa w ocieplaniu natryskowym?

Ostatnio dużo się mówi o ocieplaniu natryskowym. Osoby, które się tym zajmują, polecają tę metodę tym osobom, którym zależy na szybkim przeprowadzeniu ocieplania przy uzyskaniu oczekiwanej szczelności. I faktycznie, izolacja termiczna za pomocą metody natryskowej wiąże się z wieloma korzyściami.

Ocieplanie i izolacja natryskiem

ocieplanie metodą natryskową Przede wszystkim jest o o wiele mniej pracy niż w przypadku tradycyjnych metod, takich jak układanie płyt styropianowych czy płyt wełny mineralnej. Na czym polega takie ocieplanie metodą natryskową na Śląsku? Można się łatwo domyślić z samej nazwy. Materiał izolacyjny jest rozprowadzany poprzez natrysk na powierzchnię, która ma być ocieplona. Tym materiałem jest najczęściej pianka poliuretanowa ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Rzadziej stosuje się lepiszcze celulozowe. Obecnie pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa wyparła wszystkie inne rozwiązania. Choć natrysk można wykonać nie posiadając doświadczenia, to niestety do jego przeprowadzenia konieczne są specjalistyczne urządzenia, dlatego najczęściej trzeba korzystać z usług profesjonalnych ekip, które takimi urządzeniami wysokociśnieniowymi dysponują. Maszyna pozwala równomiernie rozprowadzić piankę po całej powierzchni.

ocieplanie metodą natryskową Pianka pod wpływem powietrza pęcznieje i, tym samym, wypełnia wszystkie szczeliny. Bez problemu może dostać się nawet w trudno dostępne miejsca, a utworzona warstwa ocieplenia charakteryzuje się jednolitą strukturą, brakiem obecności spoin, a także brakiem mostków termicznych, co również jest naprawdę ważne. Te wszystkie zalety, wraz z faktem, że izolacja metodą natryskową jest mało czasochłonna, sprawiają, że metoda ta stanowi doskonałą alternatywę wobec tradycyjnych metod. Niskie koszty jej przeprowadzenia również są tutaj zachętą. Piankę poliuretanową można z powodzeniem stosować do ocieplania dachów i stropodachów, jak i ścian wewnętrznych oraz podłóg. Charakteryzuje się ona bardzo dobrą przyczepnością zarówno do betonu, jak i innych materiałów – drewna, metalu, a nawet silikatów. Nie ma też problemu ze stosowaniem jej na zewnątrz, chociaż wówczas konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią.

Piana poliuretanowa to dobry wybór, jeśli oprócz właściwości termoizolacyjnych zależy nam też na izolacji akustycznej. Jest dźwiękochłonna, dlatego dobrze sprawdzi się na przykład przy użytkowym poddaszu. Jak widać, pianka poliuretanowa ma naprawdę wiele zalet – warto więc rozważyć jej zastosowanie, gdyż dzięki temu zyskamy pewność, że wykonana izolacja będzie naprawdę szczelna.