Panele słoneczne – ekologiczna opcja

Coraz więcej osób zaczyna myśleć o ekologii. Kupują jedzenie z ekologicznych gospodarstw, używają pojemników wielorazowego użytku, przesiadają się z samochodów na rowery. Jednak i w temacie budownictwa można zadbać o naturę. W jaki sposób? Na pewno użytkowanie niezatruwających środowiska materiałów, takich jak azbest, czy sadzenie dających nam tlen roślin jest działaniem bardzo korzystnym.

Panele i energia słoneczna

	 panele słoneczneWarto również zwrócić uwagę na panele słoneczne, tudzież baterie fotowoltaiczne. To ekologiczne źródła energii elektrycznej lub ciepła. Pobierają one energię od słońca, która później jest przetwarzana i przekazywana do instalacji. Jest to energia odnawialna i nie generująca żadnych odpadów. Nie ma popiołu, ani spalin, nawet dymu nie ma. Dobre panele mogą działać nawet przez kilkadziesiąt lat, nie wymagają naprawa ani konserwacji. Montuje się je od strony południowej, ponieważ tam stale świeci słońce, więc instalacja jest najbardziej wydajna. Jeśli nie ma możliwości montażu paneli na dachu spadzistym (taki jest standard) to można je montować na metalowych słupkach. Stawiane są one na dachach płaskich lub wbijane są w ziemię. Tym sposobem wszędzie można czerpać korzyści z energii odnawialnej ze słońca. Jakie jeszcze korzyści generują panele? Pozwalają się uniezależnić od dostaw energii z elektrowni, jak również obniżyć rachunki za prąd. To szczególnie dobra opcja na wsiach czy na terenach podmiejskich. Tam podczas burz lub silnych wiatrów mogą występować przerwy w dostawie energii.

	 panele słoneczneCzasem trwają one nawet kilka godzin, czy cały dzień. Uniemożliwia to korzystanie ze sprzętów domowych, często ogrzewanie nie działa ( rzecz szczególnie uciążliwa zimą), nie ma światła. Własne źródło prądu daje nam jak widać wiele korzyści. Ceny prądu stale wzrastają, a jeśli poza standardowymi urządzeniami w domu (kuchenka, lodówka i tym podobne), mamy także ogrzewanie na prąd to koszty mogą być astronomiczne. Panele fotowoltaiczne pozwolą nam na częściowe lub nawet całkowite zrezygnowanie z usług dostawcy energii elektrycznej. Jeśli oszczędności finansowe, niezależność energetyczna i dbałość o środowisko wystarczają nam by kupić panele fotowoltaiczne to dobrze jest wybrać firmę z doświadczeniem.

Znany sklep czy producent z tej branży będzie oferował niższe ceny, jak również często przy zakupie montaż instalacji dostaje się gratis. Samo położenie paneli nie jest skomplikowane, ale trzeba zadbać o jej podłączenie do całej instalacji w domu, by prąd mógł swobodnie przepływać od baterii, do sprzętów.