Oświetlenie led – jak kupować?

Oświetlenie żarówkowe ledowe ma wiele zalet. Ma ono o wiele dłuższą żywotność niż standardowe żarówki, ponadto dostępne jest w wielu kolorach, a stosunek ceny do jakości jest jak najbardziej korzystny.

Oświetlenie led o różnej barwie

producent oświetlenia ledJeśli jesteśmy zdecydowani na ten rodzaj oświetlenia to na pewno będziemy z niego zadowoleniu. Warto jednak kierować się kilkoma wskazówkami przy wyborze, dzięki którym unikniemy wpadki przy zakupach. Przede wszystkim musimy wiedzieć jaki rodzaj światła będą dawały żarówki. Światło może być ciepłe lub zimne. To pierwsze jest najczęściej stosowane. Jest przyjemne, stwarza rodzinną atmosferę, jest bardziej naturalne i podobne do światła dziennego. Można go stosować w każdym pomieszczeniu i w dowolnej ilości. Ze światłem chłodnym jest inaczej. Wielu się kojarzy z oświetleniem przemysłowym, fabrycznym, firmowym. Wydaje się mocniejsze i nieco jaśniejsze niż ciepłe światło. Sprawdzi się przede wszystkim tam, kiedy potrzebne jest dobre oświetlenie, a nie stworzone dobrej, miłej atmosfery. Czasem chłodne światło stosowane jest jako dodatkowe oświetlenie koło lustra w łazience. Kolejnym parametrem jaki podaje producent wytrzymałego oświetlenia led jest moc żarówek. Im większa, tym żarówka będzie świeciła mocniej. Delikatne światło sprawdzi się do lampek nocnych, czy do pokojów dziecięcych.

producent oświetlenia ledMocne światło powinno się znaleźć w lampach przy stanowisku pracy i nauki, jak również jako główne oświetlenie sufitowe pomieszczenia. Kolejną rzeczą na jaką trzeba zwracać uwagę to kolor oświetlenia led. Żarówki mają jedną barwę, jednak już taśmy led mogą być czerwone, niebieskie, zielone, czy też mieć zmieniające się kolory sterowane przy pomocy pilota. Takie taśmy sprawdzają się tam, gdzie chcemy coś wyróżnić, czy też nadać pomieszczeniu nieco koloru. Może to być pokój dziecięcy ( w końcu maluchu lubią kolorowe rzeczy), jednak może to też być barek czy kuchnia, gdzie meble są monochromatyczne i poprzez oświetlenie chcemy stworzyć przyjemny klimat. Coraz częściej dbamy o oświetlenie w łazience, ogrodzie, przy basenie czy na tarasie. Wtedy trzeba sprawdzić, czy oświetlenie led jest oporne na wodę i/lub warunki atmosferyczne. W przeciwnym razie użytkowanie go będzie niebezpieczne (połączenie elektryki z wodą), jak również sprzęt oświetleniowy szybko ulegnie zniszczeniu.

Podsumowując, kupując oświetlenie led powinniśmy sprawdzić moc oferowanych żarówek, ich kolor i odcień światła jakie dają, jak również parametry techniczne umożliwiające stosowanie oświetlenia we wnętrzach lub na zewnątrz.