Ogrodzenia – jak wybrać najlepsze?

Przemierzając alejki w sklepach budowlanych można zobaczyć wiele rodzajów ogrodzeń. Są takie wykonane z drewna, metalu czy betonu, proste i fantazyjne, tradycyjne i nowoczesne, tańsze i droższe. Na pewno nawet najbardziej wymagający klient jest w stanie naleźć coś, co będzie idealnie pasowało do jego domu.

Ogrodzenia różnego rodzaju

ogrodzeniaJednak same walory estetyczne nie wystarczą, żeby dobrać idealne ogrodzenie. Liczy się także to, co takie ogrodzenie daje i ile pracy wymaga w trakcie użytkowania. Zacznijmy od omówienia tego, jak rzecz wygląda przy ogrodzeniach drewnianych. Ich listwy mogą być zbijane pionowo i poziomo, są także ogrodzenia żaluzjowe. Pod względem wyglądu na pewno drewno jest najlepsze. Może mieć także różne kolory, jest przyjemne w dotyku. Potrafi zapewnić pełną prywatność na działce i dawać cień. Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest konieczność dbania o drewno. Jeśli nie będzie się do niego stosowało zabezpieczających olejów, bejcy i lakierów to drewno nie tylko szybko straci swój blask i kolor, ale także będzie pękać i odkształcać się. Nie jest to zatem ogrodzenie dla osób, które nie lubią prac ogrodowo-domowych. Osobom zapracowanym polecane są raczej ogrodzenia metalowe. Ze stali nierdzewnej nie będą korodować, a inne można przed tym zabezpieczyć.

ogrodzeniaSą to ogrodzenia ,,bezobsługowe”. W dodatku szybko się je montuje i można to zrobić samodzielnie. To opcja dla oszczędnych. Jednak takie ogrodzenia w Warszawie nie są polecane dla osób, które mieszkają przy ruchliwej ulicy czy mają blisko sąsiadów. Nie zapewniają one prywatności, więc przydaje się kupić trzcinowe maty albo zasadzić krzewy na żywopłot. Trzecim rodzajem ogrodzenia są te wykonane z betonu. Są one grube, mocne, trwałe. Dobrze zamontowane na pewno się nie przewrócą, ani nie odkształcą się. W dodatku betonowy płot całkowicie odcina działkę od innych, nie widać co jest na posesji. Jeśli beton będzie zabezpieczony warstwą hydrofobową to woda nie będzie w nim tworzyć szczelin, mających wpływ na stabilność przęsła ogrodzenia betonowego. Jakie są wady? Przede wszystkim takie płoty są uznawane za brzydkie. Szary płot nie pasuje do ogrodu, jest nijaki i nieciekawy. Nawet w wersji z ażurowym zakończeniem nie będzie tak elegancki i nowoczesny jak ogrodzenia panelowe czy drewniane.

Podsumowując, ogrodzenia drewniane są dobre dla estetów, którzy lubią prace w ogrodzie. Ogrodzenia metalowe dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania i łatwy montaż, którzy chcą mieć żywopłot. Natomiast ogrodzenia betonowe dla osób chcących mieć solidne, mocne ogrodzenie, które może nie jest ładne, ale skutecznie chroni działkę.