Ogrodzenia betonowe – jak o nie dbać?

Beton to materiał, co do którego trwałości nie trzeba nikogo przekonywać. Dobrze wykonane i zamontowane ogrodzenie może przetrwać nawet pięćdziesiąt lat. Jednak jak wszystko i dobry płot z betonu ma prawo utracić nieco na swojej atrakcyjności i użyteczności.

Ogrodzenia betonowe i szpachla

ogrodzenia betonowe W zależności od uszkodzenia jest kilka metod radzenia sobie z nimi. Najważniejsze przy betonie jest zabezpieczenie go przed działaniem wody i wilgoci. Od deszczu czy śniegu beton będzie pękał, co obniża jego trwałość i stabilność. Najlepszym rozwiązaniem jest zaimpregnowanie płotu betonowego tuż po jego postawieniu. Wtedy jest on jeszcze nowy i ,,świeży”, więc impregnat będzie najbardziej skuteczny. Są one dostępne w sklepach budowlanych, mają formę płynną, więc łatwo jest je nałożyć. Taki impregnat można stosować również okresowo. Wtedy płot należy oczyścić i poczekać aż będzie suchy, a następnie stosować impregnat czy farbę zabezpieczającą. Ta druga opcja jest dobra dla osób, które posiadają malowane ogrodzenie lub jego część. Farba odświeży kolor i sprawi, że ogrodzenia betonowe produkowane w Warszawie będą wyglądały jak nowe. Czasem na betonie mogą pojawiać się pęknięcia, najczęściej spowodowane działaniem wody. Co wtedy możemy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest szpachla do betonu. Małe opakowanie szpachli do rozrobienia z wodą nakłada się przy pomocą szpachelki. Tym działaniem zakleja się szczelinę, która nie będzie się pogłębiać.

ogrodzenia betonowe Głębsze szczeliny można zamaskować przy pomocy wypełniacza, który wlewa się w przerwy w betonie. Taki wypełniacz się nie rozpręża, więc nie naruszy dobrej struktury betonowej. Często na betonowym płocie mogą pojawiać się porosty czy mech. Zdarza się to na niezabezpieczonym przed działaniem wody płocie. Całość wygląda wtedy bardzo źle, a taki mech może naruszając strukturę ogrodzenia. Jedynym rozwiązaniem jest stosowanie specjalistycznych preparatów na mchy i porosty, które sprawią, że one wyschną i odpadną. Jeśli na betonie pojawiają się plamy to warto jest je od razu usuwać. Można to zrobić myjką ciśnieniową, delikatnie szlifować powierzchnię, czy zrobić to gąbką, jeśli zabrudzenie jest świeże. Nie wolno stosować tam wiele wody, a jeśli jest to niezbędne to warto jest to robić w słoneczna pogodę, żeby płot szybko wyschnął. Dzięki szybkiej akcji plamy nie wejdą głęboko w beton i nie będą go szpecić.

Dbanie o ogrodzenie betonowe przedłuża jego trwałość i estetyczny wygląd. Jeśli będziemy to robić regularnie to na pewno płot będzie przez wiele lat cieszyć nasze oko i chronić dostęp do naszej działki.