Ogrody a mała architektura

Ogrody to nie tylko miejsce, w którym możemy zobaczyć różne rośliny czy zbiorniki wodne. Na dobrze zaprojektowanym terenie zielonym nie może także zabraknąć małej architektury. Dzięki niej człowiek może sobie wygodnie usiąść i odpocząć w cieniu drzew, zjeść coś na świeżym powietrzu, czy po prostu cieszyć się pięknie zagospodarowanym terenem zielonym.

Zakładanie ogrodów przydomowych i miejskich

zakładanie ogrodówJak wybrać elementy małej architektury do ogrodu? Co znajdziemy koło domu, a co w ogrodzie miejskim? Czy są uniwersalne zasady ogrodnicze? Zdecydowanie w ogrodzie przydomowym możemy pozwolić sobie na mniej, niż w parku miejskim. Nawet jeśli jest on bardzo duży, to nie znajdziemy tam miejsca na duży plac zabaw czy siłownię plenerową. Jeśli chodzi o teren wokół domu to większość osób sprzęt do ćwiczeń trzyma w pomieszczeniu, natomiast dla dzieci tworzy się małe konstrukcje łączone np. huśtawka i drabinka w jednym. To pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a przy tym dzieci bawią się w jednym miejscu, co ułatwia ich pilnowanie. Na terenie miejskim powstają całe kompleksy zabawowo-ćwiczeniowe, dobre dla dorosłych i dla dzieci. Znajdziemy tam bezpieczne place zabaw wyłożone miękkimi matami, jak również różnorodne sprzęty siłowni plenerowych, także tych specjalistycznych np. do kalisteniki.

zakładanie ogrodówOsobną kategorią są elementy rekreacyjne i wypoczynkowe. Jeśli chodzi o zakładanie ogrodów w józefowie to zarówno w ogrodzie domowym, jak i w parku można znaleźć altanki i ławeczki. Standardowo są one wykonywane z drewna. To materiał estetyczny i naturalny, a poza tym ma wiele odcieni, które zawsze można zmienić przy pomocy bejcy. Drewno się także nie nagrzewa latem i nie wychładza zimą, co również jest ogromną zaletą. Niekiedy możemy znaleźć ławeczki betonowe czy metalowe, ale i tak najczęściej ich konstrukcję łączy się z drewnianym siedziskiem i oparciem. W ogrodzie przydomowym coraz częściej pojawia się zabudowany grill murowany lub kamienny. Taki grill będzie miał takie wymiary jakie chcemy, będzie zadaszony (poza wylotem komina, ale tam można dać metalowy daszek), dzięki czemu grillować można także w niepogodę. Grill dobrze jest ustawić przy tarasie lub altance – tam gdzie będą spożywane posiłki. Natomiast w parkach, ale nie w ogrodach znajdziemy kosze na śmieci. W domu wystarczy nam zwykły kosz, na podwórku jest on zbędny.

W parkach korzysta się z metalowych lub betonowych koszy, które mają wyjmowany wkład, co ułatwia jego opróżnianie. Bez małej architektury z pewnością ogród przydomowy czy park nie będzie wyglądał jak należy.