O czym pamiętać przy malowaniu ścian?

Aranżując nowe mieszkanie, kierujemy się zawsze swoim aktualnym gustem – jeżeli zależy nam na jasnym, przestronnym wnętrzu, to często decydujemy się na pomalowanie ścian na delikatne odcienie beżu, żółci czy na jasne, pastelowe barwy. Takie wnętrze wygląda naprawdę atrakcyjnie, do czasu… gdy na ścianach nie pojawią się zabrudzenia.

Sprawne malowanie ścian

malowanie ścianO ile sami dbamy o to, aby ich nie poplamić, o tyle ciężko będzie nam upilnować dzieci, którym przecież zdarza się nawet rysować po ścianach! Jeśli nasze pociechy ukazały swój talent artystyczny na ścianie w salonie, oczywiście możemy zostawić ich dzieło do podziwiania gościom, jednak z pewnością porysowana ściana może stanowić minus dla osoby, która bardzo ceni sobie estetykę. Warto więc pomyśleć o ponownym malowaniu ścian, aby odświeżyć wygląd pomieszczenia. Malowanie mieszkań w Bydgoszczy wykonywane jest przez profesjonalistów, którzy są cenieni dzięki szybkości i dokładności przeprowadzanych działań. Oczywiście odnowić ściany możemy samodzielnie, jednak jest to trochę pracochłonne. Po pierwsze, musimy przestawić wszystkie meble na środek lub nawet wynieść je z pomieszczenia. Konieczne będzie także zabezpieczenie elementów takich jak kontakty, listwy przypodłogowe, okna oraz ościeżnice drzwi.

malowanie ścianRozłożenie folii malarskiej na podłodze i przykrycie nią mebli, które zostały wewnątrz pomieszczenia także jest zalecane, gdyż dzięki temu farba nie znajdzie się w żadnym niepożądanym miejscu, a sprzątanie po przeprowadzonym odświeżeniu wnętrza będzie o wiele łatwiejsze. Kolejny krok to przygotowanie podłoża do malowania – fachowiec powinien swoim doświadczonym okiem ocenić stan ścian i, jeśli to konieczne, wykonać naprawy – to przede wszystkim zaszpachlowanie ubytków oraz wyrównanie powierzchni za pomocą gruntowania. Oczywiście wcześniej należy pozbyć się ze ściany starej farby, której obecność pod nową warstwą mogłaby wywołać niepożądany efekt wizualny. Do zadań ekipy remontowej należy wstępne malowanie sufitu. Po tym działaniu można za pomocą zgrabnego pędzelka pomalować trudno dostępne miejsca na ścianach – a więc najczęściej są to okolice okien, drzwi, a także kąty i narożniki. Gdy zauważymy, że sufit już wysechł, należy zabezpieczyć krawędź łączącą ścianę z sufitem za pomocą taśmy papierowej.

W ten sposób po pomalowaniu ścian pozostanie estetyczny biały pasek, dzięki któremu kolor ściany zgrabnie połączy się z bielą sufitu. Najważniejszym etapem jest oczywiście malowanie ścian oraz ponowne malowanie sufitu, aby podkreślić jego biel. Pamiętajmy o tym, że różne rodzaje farb mogą wymagać innego czasu oczekiwania na wyschnięcie.