O automatyce i rozdzielnicach

Nie każdy interesuje się elektryką, a o automatyce tym bardziej wiele osób ma blade pojęcie. A warto znać chociażby podstawowe pojęcia, aby wiedzieć, jak działają konkretne sprzęty czy instalacje. Przyjrzyjmy się zatem dzisiaj rozdzielnicom oraz podstawowym układom automatyki.

Rozdzielnice w przemyśle

rozdzielnice i automatykaRozdzielnica stanowi ważny element instalacji elektrycznej, ponieważ to właśnie w niej znajdują się urządzenia, które mają zabezpieczać instalację. Jest tam miejsce także na podzespoły do pomiarów, regulacji, jak i na urządzenia sterownicze. Wszystkie te elementy mieszczą się w jednej szafie, która – w zależności od ich ilości – może mieć różną wielkość, wysokość, jak i szerokość. Takie rozdzielnice są specjalnie projektowane przez profesjonalistów, aby jak najlepiej sprawdzały się w danym zastosowaniu. Na rynku znajdziemy między innymi specjalne rozdzielnice oświetleniowe, które przechowują jedynie elementy należące do instalacji oświetleniowej oraz rozdzielnice siłowe. Możemy również podzielić szafy ze względu na sposób ich montażu, zatem tutaj wymienić można rozdzielnice naścienne, przyścienne oraz wolnostojące. Rozdzielnice są niezbędne we wszelkich budynkach, a w dużych obiektach będą też miały swoje rozmiary, ponieważ przecież mamy wówczas więcej urządzeń czy też maszyn.

rozdzielnice i automatykaNa przykład w dużej firmie przemysłowej, w której wdrożony został rozbudowany system automatyki, w rozdzielnicy znajdzie się o wiele więcej urządzeń sterujących – przełączników oraz włączników. Bezawaryjne rozdzielnice i automatyka są podstawą dla firmy przemysłowej, której zależy na wydajności, pracy bez przestojów, a co za tym idzie – na zyskach. Automatyka to dziedzina, która nieustannie się rozwija. Obecnie, jeśli decydujemy się na wprowadzenie automatyki do przedsiębiorstwa, profesjonaliści zaproponują nam przede wszystkim wdrożenie urządzeń pomiarowych oraz sterujących. Większość maszyn działa obecnie w oparciu o sterowniki logiczne, czyli PLC. Ich zaprogramowanie to również zadanie dla specjalistów. Automatyka może być zastosowana w różnych gałęziach przemysłu, gdyż w każdej przyniesie korzyści. Na przykład stosuje się ją w przemyśle wydobywczym – w kopalniach.

Montuje się tam nowoczesne czujniki, które pozwalają na wczesne wykrycie niebezpieczeństwa, dzięki czemu człowiek może błyskawicznie reagować, jeszcze zanim wydarzy się coś złego. Automatyka jest niezbędna także dla linii produkcyjnych w fabrykach. Coraz częściej montuje się też układy automatyki w domach – automatyka pozwala na stworzenie systemu inteligentnego domu.