O automatyce i rozdzielnicach

Nie każdy interesuje się elektryką, a o automatyce tym bardziej wiele osób ma blade pojęcie. A warto znać chociażby podstawowe pojęcia, aby wiedzieć, jak działają konkretne sprzęty czy instalacje. Przyjrzyjmy się zatem dzisiaj rozdzielnicom oraz podstawowym układom automatyki.

Rozdzielnice w przemyśle

rozdzielnice i automatykaRozdzielnica stanowi ważny element instalacji elektrycznej, ponieważ to właśnie w niej znajdują się urządzenia, które mają zabezpieczać instalację. Jest tam miejsce także na podzespoły do pomiarów, regulacji, jak i na urządzenia sterownicze. Wszystkie te elementy mieszczą się w jednej szafie, która – w zależności od ich ilości – może mieć różną wielkość, wysokość, jak i szerokość. Takie rozdzielnice są specjalnie projektowane przez profesjonalistów, aby jak najlepiej sprawdzały się w danym zastosowaniu. Na rynku znajdziemy między innymi specjalne rozdzielnice oświetleniowe, które przechowują jedynie elementy należące do instalacji oświetleniowej; jak też rozdzielnice siłowe. Możemy również podzielić szafy ze względu na sposób ich montażu, zatem tutaj wymienić można rozdzielnice naścienne, przyścienne oraz wolnostojące. Rozdzielnice są niezbędne we wszelkich budynkach, a w dużych obiektach będą też miały swoje rozmiary, ponieważ przecież mamy wówczas więcej urządzeń czy też maszyn.

rozdzielnice i automatykaNa przykład w dużej firmie przemysłowej, w której wdrożony został rozbudowany system automatyki, w rozdzielnicy znajdzie się o wiele więcej urządzeń sterujących – przełączników oraz włączników. Bezawaryjne rozdzielnice i automatyka są podstawą dla firmy przemysłowej, której zależy na wydajności, pracy bez przestojów, a co za tym idzie – na zyskach. Automatyka to dziedzina, która nieustannie się rozwija. Obecnie jeśli decydujemy się na wprowadzenie automatyki do przedsiębiorstwa, profesjonaliści zaproponują nam przede wszystkim wdrożenie urządzeń pomiarowych oraz sterujących. Większość maszyn działa obecnie w oparciu o sterowniki logiczne, czyli PLC. Ich zaprogramowanie to również zadanie dla specjalistów. Automatyka może być zastosowana w różnych gałęziach przemysłu, gdyż w każdej przyniesie korzyści. Na przykład stosuje się ją w przemyśle wydobywczym – w kopalniach.

Montuje się tam nowoczesne czujniki, które pozwalają na wczesne wykrycie niebezpieczeństwa, dzięki czemu człowiek może błyskawicznie reagować, jeszcze zanim wydarzy się coś złego. Automatyka jest niezbędna także dla linii produkcyjnych w fabrykach. Coraz częściej montuje się też układy automatyki w domach – automatyka pozwala na stworzenie systemu inteligentnego domu.