Nowoczesny dom – rekuperacja

Każdy interpretuje nowoczesność na własny sposób. Dla jednych będzie to aranżacja wnętrz, dla innych nowoczesne rozwiązania techniczne i elektroniczne. Dla każdego nowoczesność będzie jednak równoznaczna z komfortem użytkowania i mieszkania. W tym kontekście nie dziwi nikogo fakt ogromnej popularności nowoczesnego systemu wentylacji, jakim jest rekuperacja.

Czym jest rekuperacja?

rekuperacjaZastępuje on tradycyjną wentylację grawitacyjną, która w nowoczesnym wielkopolskim budownictwie niestety nie sprawdza się najlepiej. Staramy się unikać utrat energii cieplnej za wszelką cenę. Izolujemy więc nasze mieszkania do granic możliwości. Niestety te szczelne okna i ściany nie sprzyjają prawidłowej wentylacji. W związku z tym warto zastanowić się nad innym rodzajem wentylacji – mechanicznym. Rekuperacja wymienia zużyte i zanieczyszczone powietrze pełne wilgoci i dwutlenku węgla na świeże powietrze z zewnątrz. Przy wymianie powietrza następuje jednak odzyskiwanie całego ciepła z już ogrzanego powietrza. Ciepło wraca do obiegu wraz ze świeżym i zdrowym powietrzem. Zatem rekuperacja z Poznania nie tylko pozwala na znaczne podniesienie komfortu życia ale także na obniżenie kosztów ponoszonych z tytułu ogrzewania. Niestety montaż rekuperacji nie należy jeszcze do najtańszych.

Ceny w Poznaniu wahają się w okolicach dziesięciu tysięcy złotych. To może zniechęcać niektórych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt oszczędności w ogrzewaniu i podniesienie komfortu mieszkania to koszt montażu nie wydaje się aż tak niekorzystny. Oczywiście sama eksploatacja oraz serwisowanie również nie są bezpłatne, ale oszczędności grzewcze w zupełności pokrywają tego typu koszty. Zdarzają się jednak negatywne opinie na temat samych kanałów. Niewłaściwie zamontowane wymuszają na mieszkańcach nieestetyczne ich zakrywanie. Winy nie ponosi jednak rekuperacja ale firma montująca. Właściwie zamontowana rekuperacja powinna być cicha, sprawna i niedostrzegalna. Niestety zdarzają się nadal firmy, które nie potrafią dobrać właściwego rekuperatora. Warto się więc uważnie przyjrzeć komu powierza się naszą inwestycję. Niewłaściwy montaż odbić się może również na sprawności całego systemu. Do czynienia możemy mieć ze zbyt często zapychającymi się kanałami a to wiąże się oczywiście z kolejnymi kosztami.

Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiedni dobór rekuperatora. Od niego zależeć będzie jakość dostarczanego powietrza. Niewłaściwy rekuperator może zbytnio wysuszać powietrze a przecież jego jakość jest w tym rozwiązaniu najważniejsza. W pierwszej kolejności liczy się nasze zdrowie, dopiero potem ewentualne oszczędności.