Nowoczesne maszyny służące do laserowego cięcia

Na przestrzeni ostatnich lat ogromną popularnością cieszą się nowoczesne plotery przemysłowe, które umożliwiają cięcie różnorodnych materiałów. Szczególnym powodzeniem cieszy się zwłaszcza laser typu fiber, który zwany jest również laserem światłowodowym. Posiada on znacznie szersze zastosowania od standardowego lasera CO2, który nie radzi sobie m.in. z grubymi, stalowymi blachami.

Cięcie blach przez plotery

cięcie laserem Jakimi cechami charakteryzuje się laser światłowodowy i w jakich maszynach najczęściej się go dziś wykorzystuje? Cięcie laserowe jest obecnie najbardziej popularną i pożądaną metodą obróbki różnorodnych materiałów, począwszy od delikatnych, drewnianych sklejek, aż na grubych, stalowych blachach kończąc. Metoda ta popularna jest zwłaszcza w Warszawie, w której nieustannie budują się nowe budynki. Cięcie laserem w Warszawie umożliwiają wysokiej jakości plotery światłowodowe, które posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Laser światłowodowy generuje wąską i precyzyjną wiązkę lasera, która dociera do głowicy plotera za pomocą światłowodu w zaledwie ułamku sekundy. Laser typu fiber, w przeciwieństwie do lasera CO2 jest znacznie bardziej wydajny i precyzyjny. Ploter światłowodowy umożliwia bowiem nawet 20000 godzin nieprzerwanej pracy, która nie wymaga konserwacji urządzenia. Warto przy tym podkreślić, że tego typu plotery laserowe przecinają różnorodne materiały. Doskonale sprawdzają się więc na produkcji, strumień lasera jest bowiem w stanie przeciąć nawet najgrubsze rodzaje blach oraz metalów, których powierzchnie zostają odpowiednio wygładzone podczas obróbki.

cięcie laserem Plotery laserowe nowej generacji wykorzystuje się także przy produkcji mebli, umożliwiają one bowiem płynne cięcie drewna, ale i również tworzyw sztucznych, m.in. akrylu, pleksi czy plastiku. Warto przy tym podkreślić, że podczas cięcia nie trzeba odklejać od materiałów folii zabezpieczającej, która zostanie odpowiednio przycięta i nie przyklei się do powierzchni materiału. Plotery laserowe coraz częściej używane są także w branży odzieżowej. Laser tnie więc także delikatne materiały takie jak bawełna, koronka, a nawet i wełna, której krańce są wówczas odpowiednio przypalane (dzięki temu wełna nie ciągnie się i zachowuje pożądany kształt). Za wysokiej jakości ploter laserowy zapłacimy nawet 32000 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że sporo dużych firm świadczy dziś usługi cięcia laserowego na zamówienie. Niektóre z owych przedsiębiorstw umożliwiają nawet wypożyczenie danego sprzęty na dany okres czasu.

Wówczas koszty tego typu usługi są więc znacznie niższe. Plotery laserowe są również w pełni zautomatyzowane i bardzo intuicyjne, obsługiwać je może więc nawet niewykwalifikowana osoba. Maszyna wyposażona jest bowiem w zaawansowane oprogramowanie, które informuje nas o najlepszym, preferowanym rodzaju cięcia i sygnalizuje zakończenie pracy.