Na czym polega izolacja pozioma i pionowa fundamentu?

Prace przy fundamencie są jednymi z najważniejszych prowadzonych podczas budowy domu, gdyż to od nich zależy późniejsza stabilność budynku, a także to, czy ściany nie zostaną zaatakowane przez wilgoć.

Izolacje przeciwwodne zapobiegają wilgoci

izolacje przeciwwodneFundament powinien być odpowiednio zabezpieczony, aby nie dopuścić do zawilgocenia murów. Konieczna jest więc zawsze izolacja przeciwwodna, wśród której wyróżnia się izolacje pionowe oraz poziome izolacje przeciwwodne. Pierwszy rodzaj izolacji polega na osłonięciu ścian fundamentowych od strony gruntu – dzięki temu wilgoć z gruntu, a często także znajdująca się w nim woda, w żaden sposób nie będzie mogła przedostać się do ścian budynku. Są różne metody zakładania izolacji – najczęściej po prostu układa się materiał hydroizolacyjny (papę, masę bitumiczną lub polimerową, folię lub zaprawę mineralną), po czym ociepla się ściany. Możliwe jest też odwrócenie kolejności tych działań bez żadnej szkody dla skuteczności wykonanych izolacji. Choć izolacja pionowa wydaje się podstawą, zdarzają się sytuacje, kiedy jest niepotrzebna – na przykład wtedy, kiedy do wykonania ścian użyliśmy betonu wodoszczelnego. Ten materiał sam w sobie jest już odporny na działanie wody.

izolacje przeciwwodneW każdej innej sytuacji, nie możemy o izolacji pionowej zapomnieć. A co z izolacją poziomą? Jej również nie należy bagatelizować – w niezabezpieczonym w ten sposób budynku może wystąpić zjawisko zwane podciąganiem kapilarnym, czyli po prostu podciąganie wody w górę – zawilgoceniu ulegną nie tylko ściany fundamentów, ale i parter budynku. Stosując poziome izolacje przeciwwodne, zapobiegamy takim zdarzeniom. Izolacja tego typu powinna być wykonana pomiędzy ławą a ścianą fundamentową. Nie zapominajmy także o zabezpieczeniu styku zewnętrznych ścian budynku ze ścianami fundamentowymi. Przy zakładaniu izolacji poziomej, warto być dokładnym – taka izolacja będzie skuteczna, jeśli precyzyjnie połączymy ją z izolacją pionową. W izolacji poziomej, podobnie jak w pionowej, bardzo dobrze sprawdza się papa. Materiał ten jest jednym z najczęściej wybieranych, głównie z tego względu, że mimo niskiej ceny odznacza się wyjątkowo dobrymi właściwościami – jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym gwarantuje szczelną izolację, na której nie wystąpią żadne skazy.

Jeżeli zależy nam na skutecznym zabezpieczeniu domu przed wilgocią, wykonajmy izolację starannie – choć zajmie nam to nieco więcej czasu, będziemy mieć pewność, że unikniemy ataku wilgoci i pleśni. Warto więc zaufać firmom, które świadczą usługi budowlane w tym zakresie.