Modele okien skandynawskich – które wybrać?

Parapety pod oknami nie zawsze mogą być odpowiednio wykorzystane, gdyż zazwyczaj konieczność otwierania okna do wewnątrz blokuje nam możliwość wykonania ciekawych aranżacji z ich udziałem. Nawet doniczki czy ozdobne figurki, które chcielibyśmy tam postawić, musimy przenosić w inne miejsce za każdym razem, gdy zależy nam na wywietrzeniu pomieszczenia.

Okna skandynawskie są łatwe do czyszczenia

okna skandynawskieZ pewnością więc klasyczne okna otwierane do wewnątrz są pewnym ograniczeniem, jednak producenci wyszli na przeciw osobom, którym zależy na wykorzystaniu parapetów przy projektowaniu wnętrza. To do nich kierowane są okna skandynawskie, znajdujące się w ofercie producentów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że skrzydło otwiera się na zewnątrz, dzięki czemu zyskujemy wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Ponadto konstrukcja okien skandynawskich sprawia, że można je w prosty sposób czyścić nawet wówczas, kiedy nie możemy zrobić tego od wewnątrz – tutaj dobrze sprawdzają się okna obrotowe, które pozwalają na obrócenie skrzydła nawet o 170 stopni. Choć niektórzy mogliby zastanawiać się nad tym, czy okna skandynawskie są szczelne – producenci zapewniają, że tak jest dzięki temu, że wiatr wiejący prosto w okna dociska je do uszczelek oraz ościeżnicy.

okna skandynawskieZa wyborem okien skandynawskich przemawia też to, że wykonywane są one z litego drewna (lub też drewna łączonego z aluminium), dzięki czemu prezentują się naprawdę estetycznie. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na okna skandynawskie, teraz musimy przemyśleć, jaki model sprawdzi się najlepiej w naszym domu, jest ich bowiem kilka… Tym podstawowym, tradycyjnym skandynawskim modelem jest top hung – w oknie tego typu skrzydło jest zawiasowane na górnym ramiaku. Współcześnie bardzo często wykorzystuje się je jako okno wentylacji, które umieszcza się ponad zwykłym, dużym oknem. Top hung sprawdza się dobrze także w budynkach technicznych, na przykład w garażach czy suszarniach. Drugim, często wybieranym modelem, jest side hung, w którym okno otwiera się na zewnątrz na całą szerokość. Obok tych dwóch najpopularniejszych propozycji znajdziemy także wspominane już wcześniej okna obrotowe – tutaj dostępne są dwie wersje: skrzydło może obracać się pionowo lub poziomo.

Ciekawą propozycję stanowi też okno uchylno-przesuwne, które charakteryzuje się nietypowym otwieraniem. Skrzydło jest otwierane w płaszczyźnie poziomej, a przesuwane w pionie – to sprawia, że w górnej części okna także pojawia się wentylacja. Okno te coraz częściej zastępuje bardziej tradycyjny model rozwieralno-przesuwny.